Vasárnapra már megcsappant a versenyzői kedv, és több számban már csak néhány lovas állt rajthoz.
A 105 cm-es nyitott szám volt a nap első versenyszáma, ahol az a ritka esemény történt meg, hogy Szabó Kitti (Lovasakadémia SC) Babérral, valamint Jászberényi Emma (Cserénafa Lovasklub SE) Heraklésszal másodpercre egyforma időre lovagolta a leggyorsabb hibátlant, így holtversenyben nyerték a számot. A harmadik helyre Papp Péter (Völgység Lovas Egyesület) ért fel Regöly Kedves nevű lovával, szintén hibátlanul.
A kezdő lovasoknál sajnos mindössze két induló állt rajthoz, közülük Németh Júlia (Aranypatak Lovas Egyesület) Inci nevű lovával lovagolt hibátlanul, de stíluspontja (7,2) alapján nem kerülhetett sor eredményhirdetésre.
Az ötéves lovaknál is csak négy induló volt, ők viszont mindannyian hibátlanul értek körbe Eduard Petrovic pályáján. A győzelmet Mráz Tamás saját tenyésztésű és tulajdonú Kannan apaságú TM Kannan’s King nevű lova szerezte meg 7,8 stílusponttal.
A 115 cmnyitott versenyszám Úry Anna (Sükösd Kúria LSE) és Centadina sikerét hozta. Másodikként Délceg Diána Zita (Dadi Lovasklub Egyesület) és Kisbéri Ciklámen zárt, és még mindig hibátlanul lett harmadik Lang István (Cantos Lovas Klub) és Rádiháza Hont.
A 6 éves lovak vasárnap 115 cm-en versenyeztek, a győzelmet ezúttal Rezgő Zoltán (Lovasakadémia SC) Chacco Grand (Chacco-Blue II) nevű ménje szerezte meg 8,2 stílusponttal. Mráz Tamás (Badacsonyi Lovas SE) Vanda nevű Argon 4 apaságú kancája ezúttal a második (8,1 stíluspont), míg Kurnyák Ágnes (D-Team SE) és Lune de Miel BMG (Latour VDL után) a harmadik helyre ért kerek 8 stílusponttal.
Rezgő Zoltán és Chacco Grand
Fotó: KiruuPhoto
A 115 cm-es ifjúsági számban már csak 2 induló állt rajthoz, mindketten 8 hibaponttal zártak, közülük Délceg Diána Zita (Dadi Lovasklub Egyesület) volt a gyorsabb, Kisbéri Ciklámen hátán.
Az amatőrök mezőnye sem volt túl népes, az 5 indulóból Kiss Dávid (Ácsi Kinizsi SE) tudott győzni E-Card nevű lován, 4 hibaponttal.
120 cm-en az ifjúsági értékelésben Bódai Hanna (Gyenesdiási LSE) Quintano nevű lovával lovagolta a leggyorsabb hibátlant, megelőzve Kelemen Zsolt Pétert (Orgoványi Lovas Klub), aki most Gizivel volt jobb, valamint Dömse Tamást (D-Team SE) Jadine BMG hátán. A nyitott kategóriában Kormos János győzött Spartan Blue nyergében (Sion Security Kft.). A második és harmadik helyen is Mráz Tamás végzett Bognár Cápa és Zaya nevű lovaival. Mindannyian hibátlanul lovagoltak.
Fekete György és Kahuna
Fotó: KiruuPhoto
130 cm-en Fekete György (SMAFC Lovasszakosztály) Kahuna nevű lovára tűzték a győztesnek járó szalagot, másodikként Fazekas István (Határőr Dózsa SE) zárt Jenniferrel. A harmadik helyre, - még mindig hibátlanul – Varga Balázs lovagolt Sáripuszta Korfu nyergében.
A nap záró – és egyben fő – számában négy hibátlan lovaglás született, így Mráz Tamás, Bán Krisztián, Bujtor Roland és Szűcs Zoltán lovagolhatott az összevetésben. Itt már csak kettőjüknek sikerült verőhiba nélkül végigérni, közülük a gyorsabb Mráz Tamás (Badacsonyi Lovas Sport Club) és BN Silver volt, aki a szombati nap után így duplázni tudott Nagy Balázs Tangelo van de Zuuthoeve apaságú sárgájával. Valamivel lassabb volt az ezen a magasságon még kevés tapasztalattal rendelkező Bora (Odermus R) Bán Krisztiánnal (Cserénfa LKSE), így ők lettek a másodikak, míg az összevetésben két verőhibával zárt Bujtor Roland (Pro Equus Lovas Klub) és Copacabana, ezzel a harmadik helyre kerültek.
Mráz Tamás és BN Silver
Fotó: KiruuPhoto
Szombaton folytatódtak a küzdelmek a kaposvári fedeles lovardában. A Nemzeti Lovardával ellentétben itt nem kellett korán kelni annak, aki az első, 90 cm-re kiírt számban indult. Ismét sok hibátlan lovaglás született, a leggyorsabban Kővágó Alexandra (Twinsport SE) és Eldorádó ért körbe az Eduard Petrovic által épített pályán. Második helyen a Lovasakadémia színeiben versenyző Halas Adél és Sáripuszta Keringő zártak, harmadik lett Nagy Levente és Gibraltar’s Rose (Katafai Lovas SE).
Nagy Levente és lova a 100 cm-en is ragaszkodott a harmadik helyért járó kupához, a második díj itt is Lovasakadémiás lovashoz, ezúttal Székely Noémihez és Q-Sáripuszta Magnumhoz került. A leggyorsabb hibátlan lovaglást pedig ebben a számban Jankovics Larissza és Balougard (Kerta SE) produkálta.
A kezdő lovasokhoz a mai napon csatlakozott a Lovasakadémiás Bana Márta Félénk nevű lovával, akik gyorsan meg is nyerték a számot, 7,6 stílusponttal. Második helyen Bakó Dorottya és Lestie zártak, 7,5 stílusponttal (Taszári Vitál LSC).
Az ötéves lovak számában négy induló között két hibátlan lovaglás született, a győztes Mráz Tamás saját tenyésztésű TM Kannan’s King nevű Kannan apaságú ménje lett, 7,9 stílusponttal. A második helyen ezúttal a Papp Péter által lovagolt Nannan-A apaságú kanca, Nannanti zárt, 7,5 stílusponttal.
Az ifjúsági lovasoknál öt hibátlan lovaglás született, a zsűri a legjobbnak közülük Sugár Violát (Kalafarm SE) találta Nuance van de Celieburg nevű lovával (8,1 stíluspont). Második Délceg Diána lett (Dadi Lovasklub Egyesület) Kisbéri Ciklámen nyergében (7,8 stíluspont). Harmadik helyen egy fiatalember, Jankovics Patrik Balázs (Kerta SE) és Cento nevű lova zárt, 7,7 ponttal.
Az amatőrök 110 cm-es számában Czakó Rebeka Tímea (Cserénfa LKSE) győzött Favorite nyergében, gyorsan és hibátlanul lovagolva. Tőle csak minimális idővel maradt le Kiss Dávid (Ácsi Kinizsi SC) E-Card hátán, míg a harmadik helyen szintén egy hölgylovas, Mayer Annamária végzett Katica nyergében (Völgység Lovas Egyesület).
A 115 cm-es nyitott kétfázisos számban Úry Anna (Sükösd Kúria LE) és Centadina nem talált legyőzőre, bár a második helyen végzett Papp Péter (Völgység Lovas SE) és Katica, valamint a harmadik Borbély Dóra (Lovasakadémia SC) és Kóma nagyon megszorongatták.
A 6 éves lovak 10 fős mezőnye eléggé kiegyenlített volt, hiszen 9 hibátlan lovaglás született, így a végső sorrend kialakítása a zsűri kezében volt. Végül Mráz Tamás (Badacsonyi LSE) Vanda nevű Argon 4 apaságú kancáját találták a legjobbnak, 8,2 stílusponntal. 8 ponttal a második helyen végzett Kurnyák Ágnes lovaglásában a Latour VDL apaságú Lune di Miel BMG nevű kanca, míg harmadikként szintén egy kanca, Bognár Jenchacco (Chacco-Blue II) végzett 7,9 ponttal Rezgő Zoltán lovaglásában.
Mráz Tamás és Vanda
Fotó: Kiruu Photo
A 125 cm ifjúsági lovasok számára kiírt versenyében ismét nem sikerült hibátlanul lovagolnia senkinek, a győztes 4 hibaponttal Kelemen Zsolt és Gizi lett (Orgoványi Lovasklub), megelőzve a helyi Szabó Kittit, aki Főnix-szel szintén egy verőhibával zárt. A nyitott versenyben három hibátlan született, a győzelmet Varga Balázs (Sumi-Equi Sport Kft.) és Jailbird nevű lova szerezte meg. Másodikként Kurnyák Ágnes (D-Team SE) és Queenlan zárt, míg harmadik Bán Krisztián (Cserénfa LKSE) és Mackó nevű lova lett.
Varga Balázs és Jailbird
Fotó: Kiruu Photo
A nap főszáma 135 cm-re lett kiírva. A 14 indulóból öten tudtak hibátlanul lovagolni, köztük leggyorsabban Mráz Tamás (Badacsonyi LSE) és a Tangelo van de Zuuthoeve apasátú BN Silver ért körbe. A második helyre Szentirmai Péter (Ácsi Kinizsi SC) lovagolta Express nevű lovát, míg a harmadik helyért járó szalagot ismét Mráz Tamás vihette haza El Conthero nyergében.
2022 első kiemelt díjugrató versenyének a kaposvári Pannon Lovasakadémia fedett lovardája adott otthont. Pénteken a 90 cm-es számmal kezdődött a verseny, természetesen az egyik legnépesebb mezőnnyel. A győzelmet a Kátai Szabadidő SE versenyzője, Szíj Viktor szerezte meg Chuck Norris hátán. Szintén gyorsan és hibátlanul lovagolt Harmat Zsófia (Lukács és Társa Kft.) Cassandra Fortius-szal, valamint Balogh Dániel (Magyar Imre Lovas SE) Davis Z-vel, ők fértek még fel a képzeletbeli dogobóra a 14 hibátlan lovas között.
A 100 cm-es nyitott számban a mindig gyors Jászberényi Emma (Cserénfa Lovas Klub SE) és Heraklész most sem talált legyőzőre, Papp Péter (Völgység Lovas SE) és RH Lisbon a második, Harmat Zsófia és Cassandra Fortius ezúttal a harmadik helyen zártak.
A kezdő lovasok mezőnyében mindössze három induló volt, mindhárman hibátlanul teljesítették a pályát, a győzelmet Kővágó Alexandra (Twinsport SE) és Eldorádó szerezte meg.
Az ötéves lovak 100 cm-en álltak rajthoz, a győzelmet Szűcs Zoltán (Twinsport SE) lovaglásában a Malibu TN apaságú Maroon szerezte meg hibátlanul, 7,9 stílusponttal. Minimális különbséggel maradt le Mráz Tamás lovaglásában a Kannan apaságú TM Kannan’s King, aki 7,8 pontot kapott.
A hatévesek 110 cm-es számában Mráz Tamás (Badacsonyi Lovas SE) Vanda nevű Argon 4 apaságú kancája győzőtt 8,1 stílusponttal, míg a második és harmadik helyen Rezgő Zoltán Chacco Blue II apaságú lovai végeztek - Bognár Jenchacco illetve Chacco Grand – 7,9 illetve 7,8 stílusponttal. A harmadik helyre holtversenyben ért fel még Szentirmai Péter lovaglásában Trixi (Harrisbourgh VDL után).
Az ifjúsági 110 cm-es számban Farkas Nóra (Kurca-Menti LE) kapta a legmagasabb stíluspontot (8,2) Cappuccino Nadli „F” nevű lovával. Szintén hibátlanul és 7,7 stílusponttal zárt Sugár Viola (Kalafarm SE) és Nuance van de Celieburg. A harmadik helyen Kelemen Zsolt Péter (Orgoványi Lovas Klub) és Canturo’s Girl végzett 7,5 stílusponttal.
Farkas Nóra (Kurca-Menti LE) és Cappuccino Nadli "F"
Fotó: Kiruu-Photo
Az amatőrök között mindössze egy hibátlan lovaglás született, ezt Dr. Czuczai Natália mutatta be Bognár Cápa nevű lován (Badacsonyi Lovas SE). A leggyorsabb 4 hibapontos Czakó Rebeka Tímea (Cserénfa Lovas SE) és Favorite lett, megelőzve Heczer Lúcia Barbarát (Cserénfa Lovas SE) TM Zora nyergében.
110 cm-en a 14 lovaglásból 12-en lovagoltak hibátlanul, így nagy szerepet kapott az idő. Leggyorsabban Kármán Anita (Twinsport SE) ért körbe Leonette hátán, megelőzve Úry Annát (Sükösd Kúria LE) Centadina nyergében, valamint Matyi Biankát (Matyi Bianka Lovasklub) Charming Ladyvel.
120 cm-en az ifjúsági lovasok között nem született hibátlan lovaglás, a legjobb eredményt 6 hibaponttal Kelemen Zsolt Péter (Orgoványi Lovasklub) érte el Canturo’s Girl nyergében. A nyitott kategóriában Bán Krisztián (Cserénfa Lovas Klub SE) a fakó For Joy nyergében tudott leggyorsabban hibátlanul lovagolni, megelőzve Rezgő Zoltánt (Lovasakadémia SC) és Gladiátort, valamint Farkas Nórát és Cappuccino Nadli „F”-et.
Bán Krisztián (Cserénfa Lovas SE) és For Joy
Fotó: Kiruu-Photo
A napi főszámban 130 cm-en Dömse Bence (D-Team SE) és Conquistador magabiztosan tudott győzni a 11 hibátlan lovas között. A második helyen Mráz Tamás (Badacsonyi Lovas SE) és El Conthero végzett, míg harmadikként Bujtor Roland (Pro Equus Lovas Klub) és Cascada zártak.
Dömse Tamás (D-TEAM SE) és Conquistador
Fotó: Kiruu-Photo
Vasárnap már 105 cm volt a legkisebb magasság, ahol versenyezhettek a lovasok. Itt a győzelmet ismét egy kaposvári hallgató szerezte meg Unger Patrícia személyében, aki Büszkét lovagolta. Második helyre Rujz Amira (Badacsonyi Lovas Sport Club) ért fel Aranykapu Diatano nyergében. Harmadikként Temmert Marietta (Selle-Expert SE) és Jameela nevű lova zárt, mindannyian gyors és hibátlan pályát lovagolva.
A kezdő lovasok is már emelt magasságon, 105 cm-en versenyeztek vasárnap. Rujz Amira itt is folytatta hibátlan szereplését, és ezzel 8,1 stílusponttal nyerte a számot Aranykapu Diatano nyergében. Második helyen Levente Léna (Carlo Lovassport Egyesület) végzett Concas Z segítségével, eredménye 7,9 stíluspont lett. Csirisznyák Anna (Selle-Expert SE) ma sem maradt „érem” nélkül, hiszen ezúttal a harmadik helyen fejezte be a versenyt Enselle Selavie hátán, 7,5 stílusponttal.
Vasárnapra már „elfogytak” az 5 éves lovak, mindössze 4 start volt. A győztes a Mráz Tamás által lovagolt Kannan apaságú TM Kannan’s King lett. Mráz Tamás saját tenyésztésű és tulajdonú ménje 8,3 stílusponttal fejezte be a pályát. Második helyen a Bujtor Roland által lovagol Cornet Obolensky apaságú Cornet Champion-N nevű ménje végzett 8,2 stílusponttal.
Az 5 éves győztes TM Kannan' King (Kannan-Zorka, Zordon) Mráz Tamás lovaglásában
Fotó: Kiruu Photo
A 6 éves lovak között Rezgő Zoltán Chacco-Blue II apaságú Bognár Jenchacco nevű kancája most is a legjobbnak bizonyult, 8 stílusponttal. A második helyen ezúttal Dr. Czuczai Natália lovaglásában a Kannan apaságú TM Kannan’s Girl nevű kanca végzett, 7,8 stílusponttal. Harmadik helyre Magyar Balázs Churchill IC apaságú Miss Mary Soames „F” nevű kancája ért fel, 7,7 stílusponttal.
7 induló vett rész az ifjúságiak 115 cm-es számában, a győzelmet leggyorsabb hibátlanként a Mistral Lovasklub versenyzője, Kovács Gréta Míra szerezte meg Felhő nevű lova nyergében. Szintén hibátlanul teljesítette a pályát a második helyen végzett Csengery Dóra és Angelina de Circee (Trió Lovasklub Kft.), és szintén hibátlanul, csak minimális különbséggel végzett a dobogó harmadik fokán a román versenyző, Constantinescu Ema Victoria és Karmex nevű lova.
Az ifjúsági győztes Kovács Gréta Míra (Mistral LK) és Felhő
Fotó: Kiruu Photo
Az amatőrök számára úgy tűnik már nehéznek bizonyult a Karádi László által épített 115cm-es pálya, hiszen nem született hibátlan lovaglás. A győztes így a leggyorsabb 4 hibapontos lovas, Szapper Soma (Pécsi Lovasklub Kft.) és TT Darisca lett. Második Major Tamás (Equina LSE) és Georgie’s Roli Hollywood, harmadik Dr. Czuczai Natália és Viva Cent (Badacsonyi Lovas Sport Club) lett, mindketten egy verőhibával végeztek.
115 cm-en mindössze egy hibátlan lovaglás született, a győztes ismét Szapper Soma és TT Darisca lett (Pécsi Lovasklub Kft.). A leggyorsabb 4 hibapontos lovaglást Nádasy Márton (Lovasakadémia SC) és Emil mutatta be, kevéssel megelőzve Major Tamást (EQUINA LSE), aki Alabárdost lovagolta, szintén 4 hibaponttal.
120 cm-en nyitott kategóriában Zárug Gyula (Winkler LSE) és Confidenceértek körbe leggyorsabban hibátlanul. Itt mindössze 3 hibátlan lovaglás született, így a képzeletbeli dobogón Babos Gréta (Hévíz Sportkör) és Timpex Inka, valamint Kormos János (Sion Security Kft.) és Spartan Blue állhatott. A fiatal lovasok között Magyar Balázs és Lady Winner (Sion Security Kft.) ma is győzni tudott hibátlan lovaglással.
130-en mindössze Búza Krisztiánnak (Cseszterlint LKE) sikerült a hibátlan kör, Róza nyergében. Három lovas ért körbe egy verőhibával, közülük Rajnai Csilla és Date volt a leggyorsabb (Simonpuszta NLHE), és Zajzon András Flashdance nyergében szerezte meg a harmadik helyet (Riverside LSE).
A 140 cm-re kiírt fő számban sajnos mindössze 4 induló állt rajthoz, ami valószínű annak tudható be, hogy a kaposvári kiemelt verseny a sok indulót vonzó budapesti CSIO után egy héttel kapott helyet a naptárban. Így idén elmaradt az igazi "sportcsemege" a kaposvári nézők számára, hiszen a négy indulóból mindössze Mráz Tamás (Badacsonyi Lovas Klub SE) tudott hibátlan pályát lovagolni El Conthero nyergében, így összevetés nélkül nyerte a számot. A két egy verőhibás lovaglás közül Bán Krisztián (Cserénfa SE) és Bora volt a gyorsabb, így Búza Krisztián (Cseszterlint LKE) Canteloup J.N. végzett harmadikként.
A 140 cm-en győztes Mráz Tamás (Badacsonyi LSC) és El Conthero
Fotó: Kiruu Photo
A szombati nyitó szám Lovasakadémiás sikerrel zárult, a Lótenyésztő-lovassport szervező agrármérnök szakon tanuló Halász Krisztina Rádiháza Írtáncos nyergében bizonyult a leggyorsabb hibátlannak a 90 cm-es pályán. A második helyen a Lukács és Társa Kft. színeiben versenyző Harmat Zsófia végzett Carrado Mangóval, míg a harmadikként Rujz Amira (Badacsonyi Lovas Sport Club) és Aranykapu Diatano zárt, mindhárman hibátlan versenyezéssel.
A 100 cm-es nyitott versenyszám ismét egy kaposvári hallgató győzelmét hozta, Ruttmayer Henrietta és Cinderella PZ ért körbe legrövidebb időn belül hibátlanul lovagolva. Másodikként Frányó Csenge (Révész Farm Lovas SE) ért be Diorina nyergében, míg a harmadik helyért járó díjat ma is Ludányi Anna (Lovasakadémia SC) és Sáripuszta Keringő vihette haza.
A kezdő lovasok versenyszámában megfordult a tegnapi sorrend és ezúttal Csirisznyák Anna és Enselle Selavie győzőtt (7,6 stíluspont) Szabó Zoé és Babér előtt (7,5 stíluspont), aki viszont holtversenyben zárt a második helyen a 8 stíluspontot érő lovaglást bemutató, de egyet hibázó Bakó Dorottyával és Lestie-vel(Taszári Vitál LSC).
Az 5 éves lovak között a szombati napon mindössze két 7,5 pont feletti lovaglás született, a győzelmet Hajdú Kitti (Cseszterlint LKE) szerezte meg az Impressive VDL apaságú Melena VDL nevű kancájával (7,6 stíluspont). A második helyen a testvére, Hajdú Petra által lovagolt Miss Chocolate IC nevű, Churchill IC apaságú kanca végzett 7,5 stílusponttal.
A 6 éves lovak között Rezgő Zoltán Chacco-Blue II (Choccapic) apaságú kancája, Bognár Jen-Chacco végzett, 8,2 stílusponttal az első helyen, megelőzve a Mráz Tamás által lovagolt Argon 4 apaságú Vanda nevű kancát, aki 8 stílusponttal fejezte be a pályát. A harmadik helyen holtverseny alakult ki Rezgő Zoltán és Chacco-Grand (Chacco-Blue II) valamint Tóvári Eszter és Málna (Agropoint Cassiloc) nevű lova között, hiszen mindketten 7,9 ponttal zárták a versenyt.
A 6 éves lovak győztese: Bognár Jen-Chacco (Chacco-Blue II-Bognár Jennifer, Justboy) és Rezgő Zoltán
Fotó: Kiruu Photo
A 110 cm-es ifjúsági számban Zárug Gyula tanítványa, a román Constantinescu Mara Elena győzött Ezel nevű lovával, 7,9 stílusponttal. A második helyen Csengery Dóra és Angelina de Circee végzett (Trió Lovasklub Kft.) 7,5 stílusponttal. A harmadik helyen holtverseny alakult ki Kovács Gréta Míra (Mistral LK) és Felhő nevű lova, valamint Frányó Csenge (Révész Farm Lovas SE) és Diorina között, mindketten hibátlanul, 7,4 ponttal zártak.
Az amatőrök 110 cm-es számában 5 hibátlan lovaglás született, leggyorsabban Dr. Takács Andrea (Krucsó Lovasklub) Na name nevű lovával lovagolt, és ezzel nyerte a versenyszámot. A második helyre Dr. Czuczai Natália (Badacsonyi LSC) ért fel Viva Cent nyergében, míg harmadikként a Völgység SE lovasa, Mayer Annamária zárt Katicával.
A 110 cm-es amatőr szám győztese: Dr. Takács Andrea és No Name
Fotó: Kiruu Photo
A 115 cm-es nyitott versenyszámban az ifjúsági korú Horváth Dávid Martin és Kapitány (Pro Equus Lovasklub) fejezte be leggyorsabban a Karádi László által épített pályát. Másodikként zárt a román versenyző, Constantinescu Ema Victoria Karmex nevű lovával, míg ismét harmadik lett Dr. Czuczai Natália és Viva Cent.
125 cm-en nyitott kategóriában mindössze két hibátlan lovaglás született a 18 lovasból, a győzelmet Búza Krisztián (Cseszterlint LKE) szerezte meg Georgie’s For Int nyergében. A másik hibátlan lovas Kormos János (Sion Security Kft.) lett Spartan Blue-val. A leggyorsabb 4 hibapontos lovaglást Varga Balázs (Sumi-Equi Sport Kft.) produkálta Jailbirddel. A fiatal lovasok között is ketten tudtak hibátlanul lovagolni, a győzelmet Magyar Balázs szerezte meg (Sion Security Kft.) a nevéhez méltó Lady Winner hátán. A második helyre a Lovasakadémia színeiben versenyző Szabó Kitti ért fel Főnix-el.
A nap fő számában, 135 cm-en nyolc indulóból két hibátlan lovaglás született. A győztes Zárug Annamária (Winkler SE) lett Coolman nyergében, megelőzve Bán Krisztiánt (Cserénfa LKSE), aki Borát lovagolta. A leggyorsabb egy verőhibás lovaglást Mráz Tamás (Badacsonyi LSC) mutatta be El Conthero hátán.
A szombati 135 cm-es versenyszám győztese Zárug Annamária és Coolman
Fotó: Kiruu Photo
A 2021-es év utolsó kiemelt fedeles versenyének Kaposvár ad otthont. A kellemetlen csütörtöki időjárás miatt néhány versenyző végül nem vállalta az utazást, de így is közel 400 start várható majd a háromnapos versenyen.
A nyitó nap 90-es versenyszámában a győzelmet Juhász Milla (Riverside LSE) szerezte meg a rutinos Kronosz nyergében, a leggyorsabb hibátlanként. Csak pár tized másodperccel maradt le a győzelemről Bakó Dorottya (Taszári Vitál LSE) és Lestie, míg harmadikként Hajdú Kitti (Cseszterlint LKE) és Melena VDL zárt.
A 100 cm-es nyitott versenyszámban egy fiatal román ikerpár végzett az élen, Constantinescu Mara Elena és Ema Victoria, Ezel, illetve Karmex nyergében lovagolták a leggyorsabb hibátlan pályákat. A harmadik helyre a helyi illetőségű Ludányi Anna (Lovasakadémia SC) és Sáripuszta Keringő ért fel, még mindig hibátlanul.
A kezdő lovasok 100 cm-es számában a Selle-Expert SE két versenyzője végzett az élen. Győzni tudott Szabó Zoé Babér nyergében, 7,7 stílusponttal, míg a második helyen Csirisznyák Anna és Enselle Selavie végzett 7,4 stílusponttal. Juhász Milla (Riverside LSE) és Kronosz 7,7-es stíluspontjából egy verőhiba miatt levonásra került 0,5 pont, és ezzel végeredményben 7,2 ponttal zárt a harmadik helyen.
Az öt éves lovak 100 cm-es stílusversenyében Bujtor Roland Cornet Obolensky apaságú Cornet Champion-N nevű ménje nem talált legyőzőre. A Németh Zsolt által tenyésztett fiatal ló 8,0 ponttal, levonás nélkül nyerte a versenyszámot. Második helyen a Mráz Tamás által lovagolt Lasino apaságú It’s all the go nevű herélt végzett 7,6 stílusponttal. Harmadikként – még szintén hibátlanul – Hajdú Kitti és az Impressive VDL apaságú Melena VDL nevű kanca végzett 7,5 stílusponttal.
A 6 éves lovak 110 cm-es versenyszámában is a magyar tenyésztésű lovak domináltak. A győzelmet 8,2 stílusponttal az Agropoint Cassiloc apaságú Málna nevű kanca szerezte meg Tóvári Eszter lovaglásában, tenyésztője a C-Logostics Kft. A képzeletbeli dobogó másik két fokára Rezgő Zoltán állhatott Chacco-Blue II (Choccapic) ivadékaival, Bognár Jenchacco nevű kancájával (8 stíluspont) valamint Chacco Grand nevű ménjével (7,9 stíluspont).
A 6 éves kategória győztese Tóvári Eszter és Málna (Agropoint Cassiloc-Cleopátra, Positano)
Egyesület: Horse-Play LSE Tenyésztő és tulajdonos: C-Logistics Kft.
Fotó: Kiruu Photo
Az ifjúságiak 110 cm-es versenyében Magyar Balázs (Sion Security Kft.) és Miss Mary Soames „F” nevű kancája nem találtak legyőzőre, hibátlanul, 7,5 stílusponttal nyerték a versenyt. Másodikként Horváth Dávid Martin (Pro Equus Lovas Klub) és Kapitány végeztek még szintén hibátlanul, 7,3 stílusponttal. A harmadik helyen holtverseny alakult ki - az egyet hibázó - és ezzel fél pontos levonással 7,1 stílusponttal záró román versenyző, Constantinescu Ema Victoria és Karmex nevű lova, valamint a hibátlanul lovagló Kovács Gréta Míra (Mistral LK) és Felhő között.
A 110 cm-es ifjúsági versenyszám győztese Magyar Balázs és Miss Mary Soames "F" (Sion Security Kft.)
Fotó: Kiruu Photo
A 110 cm-es amatőr versenyszámban Mráz Tamás tanítványa, Dr. Czuczai Natália (Badacsonyi Lovas Sport Club) végzett az élen Viva Cent nyergében. A második és harmadik helyen a Champions Team LKE versenyzői, Hajdú Dóra és Petra végeztek, Poppy Paste „F” és Confetti nyergében, mindketten hibátlan lovaglással.
A 110 cm-es nyitott versenyszámban Simon Máté (Hétdombi Lovaspark) és Criss-Cross volt a leggyorsabb hibátlan, így ő vehette át a győztesnek járó serleget. Második helyen Babos Gréta és Timpex Inka (Hévíz Sportkör) zártak, míg harmadikként Matyi Bianka (Matyi Bianka Lovasklub) és Charming Lady M fejezték be a versenyt, szintén hibátlanul. Az I. osztályú lovasok közül a legeredményesebb a számban hibátlanul lovagló Búza Krisztián lett Carismo-M nyergében.
A 120 cm-es nyitott versenyben 7 hibátlan lovaglás született, így a győztes Rajnai Csilla (Simonpusztai NLHE) és Date eléggé gyorsak is voltak a győzelemhez. A második helyen hajszállal lemaradva Rezgő Zoltán és Gladiátor végeztek (Lovasakadémia SC), míg a harmadik helyre Zajzon András (Riverside LSE) és Flashdance értek fel. A fiatal lovasok között egy hibátlan lovaglás született, ifj. Szilágyi László és Fecske révén (Lovasakadémia SC).
A nap fő számában, a 130 cm-es nyitott versenyszámban Rezgő Zoltán és a mezőhegyesi tenyésztésű, Octavio apaságú Gladiátor már nem engedte át az elsőséget senkinek,- és ezzel otthon tartotta az első napi trófeát. Zárug Annamária és Coolman (Winkler LSE) nagyon gyorsan lovagolva mindent megtett a győzelemért, de ezúttal meg kellett elégednie a második hellyel. Harmadikként a fiatal Bán Krisztián (Cserénfa Lovasklub SE) és Bora zárt, még szintén hibátlan lovaglással.
A 130 cm-es főszám győztese: Rezgő Zoltán és Gladiátor (Lovasakadémia SC)
Fotó: Kiruu Photo
Vasárnap egy 105 cm-es nyitott versenyszámmal kezdődött a nap. A győzelmet a Pauer Lovasklubot képviselő Alasztics Nakagami Anna Noriko és Lajta szerezte meg, gyors és hibátlan lovaglással. Második helyen Kalán Csenge (Cseszterlint LKE) és Cézár R végeztek, még szintén hibátlanul. A leggyorsabb négy hibapontos lovaglást Lakner András (Zsanai Lovasklub) és Jerikó mutatta be, így ők értek fel a harmadik helyre.
A 5 éves lovak korosztályos versenyszámában már szinte megszokott módon Kurnyák Ágnes (D-TEAM SE) és Lune de Miel BMG (Latour VDM) végeztek az élen 7,9 stílusponttal. A második helyen Mráz Tamás (Badacsonyi LSC) és a For Cornet apaságú For Heines zártak, 7,7 stílusponttal. A képzeletbeli dobogó harmadik fokára Fazekas István (Határőr Dózsa SE) és Maximus (Churchill IC után) került, 7,5 stíluspontot szerezve. A 6 éves korosztály vasárnapra már jelentősen megfogyatkozott, mindössze négyen neveztek a versenyszámra. A 115 cm-es pályát közülük is már csak egy lovasnak sikerült hibátlanul teljesítenie. Varga Balázs és saját tenyésztésű, Justboy apaságú Jailbird nevű lova így megérdemelten vehette át a győztesnek járó szalagot (7,6 stíluspont).
Varga Balázs - Jailbird
A kezdő lovasok között új győztest üdvözölhettünk a Völgység Lovasklub színeiben induló Vers Vivien és Arrabona személyében, eredményük 7,8 stíluspont lett. A második helyen Lázár Lívia (Pro Equus Lovasklub) és Félénk végzett, 7,7 stílusponttal, harmadikként pedig Böröcz Nikolett (Pécsi Lovasklub Kft.) és Shannon zárt, 7,6 stílusponttal.
Vers Vivien - Arrabona
Az ifjúságiak ezen a napon már 115 cm-en versenghettek, talán ennek köszönhető a lecsökkent indulói létszám. A 4 startból végül hárman hibátlanul fejezték be a pályát, leggyorsabban Horváth Dávid Martin (Pro Equus Lovasklub) és Kapitány. A második helyen Pénzes Adél Virág (Taszári Vitál LSC) és Klárika, harmadikként pedig Szabó Kitti (Lovasakadémia SC) és Főnix zártak.
Az amatőrök már szintén emelt magasságon versenyeztek, de Rendeki Katán (Pécsi Lovasklub Kft.) és Pandorán ez sem fogott ki, gyorsan és hibátlanul nyerte a számot. Másodikként Kármán Anita (TwinSport SE) és Leonette zárt, míg a harmadik helyezettnek járó kupát Babos Gréta (Hévízi Sportkör) vehette át Timpex Inka nyergében.
A 115 cm-es nyitott versenyszámban megkezdődött Szuhai Rodrigo (Diósgyőri VTK) menetelése. Ezt a számot Casino Gold nevű lovával nyerte, megelőzve a Lovasakadémia SC-t képviselő két hölgyet, Tátrai Blankát Calisto M-el, és Ludányi Annát Sáripuszta Keringővel.
120 cm-es nyitott versenyszámban Rodrigo az első, harmadik és negyedik helyet is megszerezte Casino Gold, Jayjay és Casalido nevű lovaival. A második hely szintén a „családban maradt”, ifj. Szuhai Gyula és Le Royal révén. A fiatal lovasok között Kelemen Zsolt Péter (Orgoványi Lovasklub) és Gizi tudott győzni, a Taszári Vitál LSC lovasa, Kacsó Csenge Júlia és Contesi előtt. A leggyorsabb 4 hp-os lovaglást produkálta a harmadik helyezett ifj. Szilágyi László (Lovasakadémia SC) és Fecske.
A 130 cm-en folytatódott Szuhai Rodrigo sikersorozata, ezúttal az első és harmadik helyet zsebelte be Casalido és Jayjay segítségével. A második helyre Bujtor Roland (Pro Equus Lovasklub) és Copacabana futott be.
Szuhai Rodrigo - Casalido
A nap – és a verseny – záró száma a 140 cm-re kiírt versenyszám volt, egyszeri összevetéssel. Tizennyolcan próbáltak szerencsét az Eduard Petrovic által épített pályán. Az alappályát öten tudták hibátlanul teljesíteni, köztük Szuhai Gyula két lovával is, valamint az eddigi napi fő számokat nyerő Rezgő Zoltán. Az összevetésben azonban már csak egy hibátlan lovaglás született, Szuhai Gyula (Diósgyőri VTK) és a L’Aveu apaságú 8 éves Lawisangos révén, így abszolút megérdemelten nyerték a számot. Szuhai Gyula másik lovával, Shiarado SZ-el egyet hibázott az összevetésben, de meg kellett elégednie a harmadik hellyel, hiszen Kalán Eszter (Cseszterlint LKE) és Gareza gyorsabb volt, bár ő is 4 hibaponttal zárt, és ezzel a második helyre ért fel. Rezgő Zoltán (Lovasakadémia SC) és Zafír ezúttal kettőt is hibázva végül a negyedik, Szűcs Zoltán (TwinSport SE) és Gigant szintén 8 hibaponttal az ötödik helyen zárt.
Szuhai Gyula - Lawisangos
A szombati nap ismét egy 90 cm-es számmal indult, ahol ezúttal is Lovasakadémiás siker született Ruttmayer Henrietta révén, aki Cinderella PZ-vel lovagolta a leggyorsabb hibátlan pályát. Második helyen a Gáti Lovas SE-t képviselő Frei Adél Hanna végzett Giacomoval, és még mindig egy másodpercen belül volt a nyerőtől a harmadik helyezett Fercsák Sára Panka Lenke nevű lovával (Révész Farm Lovas SE).
A 100 cm-es versenyszámban szintén a régió lovasai jeleskedtek. A győzelmet Szabó Viktória Sára és Perclopó szerezte meg (Trió Lovasklub Kft.), a dobogó másik két fokán pedig a Lovasakadémia SC versenyzői, Nádasy Márton és Emil, valamint Unger Patrícia és Rádiháza Írtáncos végeztek.
A kezdő lovasok versenyszámában Sugár Viola (Kalafarm SE) és Nuance van de Celiaburg most sem talált legyőzőre, ezúttal 8,1 stílusponttal zárta a versenyt Kurnyák Ágnes tanítványa. A második helyen ezúttal Baki Dorka (Aranypatak Lovas Egyesület) és Mario the Wizard végzett 7,7 stílusponttal, míg a harmadik helyre Komáromi Ivett (Lukács és Társa Kft.) lovagolta Robint, eredménye 7,5 stíluspont.
Sugár Viola - Nuance van de Celiaburg
A fiatal lovak versenyében Kurnyák Ágnes (D-TEAM SE) és a Latour VDM apaságú kanca, Lune de Miel BMG folytatja november óta tartó veretlenségi sorozatát, most 7,8 stílusponttal és hibátlan, leggyorsabb összevetéssel zárt az 5 évesek között. A második helyre ezúttal a Fazekas István (Határőr Dózsa SE) által lovagolt Churchill IC apaságú Maximus ért fel 7,5 stílusponttal az alapályán, és szintén hibátlan összevetéssel. Harmadikként a szombati napon is a Karádi Ármin (Határőr Dózsa SE) által lovagolt Vigo D’Arsouilles apaságú Vakachuka végzett, hibátlan összevetéssel 7,6 stílusponttal az alappályán.
Kurnyák Ágnes - Lune de Miel BMG
A 6 éves lovak között a végjátékban nem került sor összevetésre, hiszen Matyi Bianka két lovával vetett volna csak össze, így végül az alappályán elért 8,2 stílusponttal a Cadwallader M apaságú Cimarosa M nevű lova lett ez első, míg a Calido I apaságú Charming Lady M 7,9 stílusponttal a második helyen zárt. Harmadikként holtversenyben Tóvári Eszter (Colonado Lovasiskola SE) és Favorite, valamint Karádi Ármin (Határőr Dózsa SE) és a Clarcon apaságú Candy Crush végeztek, 7,6 stílusponttal.
Az ifi lovasok stílusversenyében ezúttal Bódai Hanna (Gyenesdiási LSE) remekelt, hiszen Quintano nevű lovával vihette haza a győztesnek járó kupát (7,8 stíluspont), míg a harmadik helyre is ő ért fel Colianoval (7,5 stíluspont). A második helyen Alasztics Nakagami Anna Noriko (Pauer LK) és Lajta végzett, 7,7 stílusponttal.
Bódai Hanna - Quintano
Az amatőrök mezőnyében a Pécsi Lovasklub Kft. villámgyors lovasait nem lehetett megverni, hiszen az első három helyen ők végeztek, mindhárman hibátlanul lovagolva. Győzött Rendeki Kata és Pandora, mögötte Szapper Soma és T.T. Darisca, valamint Unterhuber Nóra és Logan zárt.
A 115 cm-es nyitott szám a diósgyőri lovasok sikerét hozta, ifj. Szuhai Gyula Le Royal-al lovagolta a leggyorsabb hibátlant a 24 induló között, míg a második helyre Szuhai Rodrigo és Casalido ért fel. A képzeletbeli bronzérem a Pécsi Lovasklub versenyzőjéhez, Tóth Sándorhoz került, aki Invincible-t lovagolta.
A 125 cm-es versenyszám nyitott kategóriájában elsöprő Szuhai-siker született, hiszen az első 5 helyen végeztek a diősgyőri lovasok. Legelöl Szuhai Rodrigo végzett Casino Gold, valamint Casalido nevű lovaival, míg őt követte ifj. Szuhai Gyula Edward Z, Le Royal, valamint Perthy Jackson nyergében. A fiatal lovas kategória Dömse Bence (D-Team SE) és Lady Zaphyra sikerét hozta.
Szuhai Rodrigo - Casino Gold
A nap fő száma 135 cm-en zajlott. A horvát Eduard Petrovic pályaépítő feladta a leckét a lovasoknak, a legtöbb hiba a hármas kombináció utolsó elemén, egy szűk frontú meredek ugráson, valamint a pálya legutolsó ugrásán, egy szóló mereden esett. Kilenc lovasnak sikerült hibátlanul teljesítenie a pályát, közülük a hazai pálya előnyét élvező Rezgő Zoltán (Lovasakadémia SC) és Zafír ma sem engedte át másnak az elsőséget. Rezgő és a 10 éves Casucci apaságú kanca remek formában kezdi a 2021-es szezont. A második hely ezúttal is ifj. Szuhai Gyulának (Diósgyőri VTK) és Edward Z-nek jutott, a harmadik hely pedig a szintén mindig gyors pályákat teljesítő Dömse Tamás (D-TEAM SE) és Conquistador nevéhez köthető. Mráz Tamás (Badacsonyi LSC) ezúttal BN Silverrel került a dobogó közelébe, ötödik helyen Czékus Zoltán (Kisteleki Lovas Egyesület) és Carundy, míg hatodikként Szuhai Gyula és Lawisangos végeztek.
Rezgő Zoltán - Zafír
Kaposvár legszebb napjait idéző nagyszámú nevezés érkezett a 2021-es versenyévad első kiemelt versenyére. A három napos versenyen több mint 400 start, és 146 ló részvétele volt várható.
Pénteken a 90 cm-es versenyszámmal indult a nap, ahol a hazai versenyző, Turuc Réka győzött Sirokkó nyergében. Második helyen Tóvári Eszter és BN Dragon (Colonado Lovasiskola SE) végzett, míg a harmadik helyre a pécsi Imre Melánia Bella és T.T. Gerda ért fel. A 100 cm-es nyitott versenyszámban a fiatal somogyjádi versenyző, Kulcsár Petra és a korábban, a lovastusa szakágban jeleskedő Zizi St. John’s győzött leggyorsabb hibátlanként, megelőzve a Lovasakadémia SC-t képviselő Krikus Karinát és P-Sáripuszta Leonardot. Harmadikként a Zsanai Lovasklub versenyzője, Lakner András és Jerikó zárt.
A kezdő lovasok viszonylag kis mezőnyében Sugár Viola és Nuance van de Celieburg (Kalafarm SE) győzött 7,7 stílusponttal, megelőzve a szintén hibátlanul versenyző Mátyás Fannit és Óperenciát (Völgység Lovas SE), aki ezúttal 7,3 stíluspontot kapott. Egy verőhibája miatt végül harmadikként zárt Lázár Lívia (Pro Equus Lovasklub) és Félénk (7,1 stíluspont).
Sugár Viola - Nuance van de Celieburg (Kalafarm SE)
A fiatal lovak 5 éves versenyszámában Kurnyák Ágnes és Latour VDM apaságú Lune de Miel BMG (D-TEAM SE) ezúttal sem talált legyőzőre, 7,9 stílusponttal nyerte a versenyt. Másodikként holtversenyben végzett a Lasino apaságú Lombard, a hazalátogató Burucs Barnával (Morris Lovas SE) a nyergében, valamint Karádi Ármin (Határőr Dózsa SE) és a VigoD’Arsouilles apaságú Vakachuka, 7,6 stílusponttal.
Kurnyák Ágnes - Lune de Miel (D-TEAM SE)
A 6 éves lovaknál szintén 7,9 stílusponttal győzött Matyi Bianka saját tenyésztésű, Cadwallader M apaságú kancája, Cimarosa M nyergében. Érdekesség, hogy szintén ő tenyésztette a második helyezett Favorite nevű, ForQuality apaságú heréltet is, aki Tóvári Eszterrel (Colonado Lovasiskola SE) a nyergében 7,6 stílusponttal végzett. A harmadik helyen – csakúgy, mint az 5 éves korosztályban -, ezúttal is Karádi Ármin (Határőr Dózsa SE) végzett, ezúttal a Clarcon apaságú Candy Crush-al.
Matyi Bianka - Cimarosa M (Matyi Bianka Lovasklub)
Az ifik 110 cm-en versenyeztek az első napon, a győzelmet a nap legmagasabb stílus pontszámával (8,1 pont) Horváth Dávid Martin (Pro Equus Lovasklub) és Kapitány szerezte meg. A második és harmadik helyen két kaposvári hölgy és lovaik osztoztak, Kacsó Csenge Júlia (Taszári Vitál LSC) és Contesi (8 pont), valamint Szabó Kitti (Lovasakadémia SC) és Főnix (7,9 pont) személyében.
Horváth Dávid Martin - Kapitány (Pro Equus Lovasklub)
Az amatőröknél mindössze ketten tudtak hibátlant lovagolni, közülük a Pécsi Lovasklub Kft. versenyzője, Tóth Sándor volt a gyorsabb Invincible nyergében, másodikként Vajda Alexandra és J-Titok (Kalafarm SE) zárt. Harmadik helyen az egyetlen 4 hibapontos lovas, a Selle-Expert SE versenyzője, Czurkó Kata és Likőr végzett.
A 110 cm-es nyitott versenyszámban a villámgyors hibátlant produkáló SzuhaiRodrigo és Casino Gold (Diósgyőri VTK) tudott győzni az őt nagyon megszorongató Lovasakadémiás lovasok, ifj. Szilágyi László és Fecske, valamint Tátrai Blanka és Calisto M előtt.
A 120 cm-en a fiatal lovasok között az első hat helyezett között négy Szuhai lovaglást láthattunk. Az első két helyen egyedüli hibátlanként ifjabb Szuhai Gyula végzett Perthy Jackson illetve Le Royal nevű lovaival (Diósgyőri VTK). Harmadikként Dömse Bence és Lady Zaphyra M (D-TEAM SE) végzett, 1 időhibaponttal. A nyitott kategóriában Bujtor Roland (Pro Equus Lovasklub) tudott győzni Copacabana nevű lovával, egyedüli hibátlanként mindkét fázisban. A második helyen Lakner András és Quality Rangar (Zsanai Lovas Sport Klub) végzett, míg a harmadik helyen Búza Krisztián (Cseszterlint LKE) és Róza nevű lova zárt.
ifj. Szuhai Gyula - Perthy Jackson (Diósgyőri VTK)
Bujtor Roland - Copacabana (Pro Equus Lovasklub)
A nap fő száma, a 130 cm hazai sikert hozott, hiszen a Lovasakadémia SC színeiben lovagló Rezgő Zoltán és Zafír tudott a tizenöt hibátlan lovas között a leggyorsabban menni. Második helyen ifj. Szuhai Gyula és Edward Z végzett a Diósgyőri VTK színeiben, míg harmadikként Mráz Tamás (Badacsonyi Lovas Sport Club) és Sáripuszta Indigó végzett.
Rezgő Zoltán - Zafír (Lovasakadémia SC)
A vasárnapi nap a 105 cm-es nyitott versenyszámmal kezdődött, ahol ismét a helyiek tudtak győzni, Ludányi Anna és Hanne személyében. A második helyen Frányó Csenge (Révész Farm Lovas SE) és Whiskey del Tiglio végeztek, míg a harmadik helyre a Pécsi Lovasklubot képviselő Fejes Ádám és Grandi ért fel, mindannyian hibátlanul lovagoltak.
Ludányi Anna és Hanne
A kezdő lovasok között most a Kalafarm SE színeiben versenyző Sugár Viola és Nuance van de Celieburg győzött 7,7 stílusponttal. A második helyre Schád Jázmin (Berri SE) és Contello futott be, 7,6 pontot elérve, míg harmadikként Nitsmann Gréta (Szikszai Military SE) és Kőszál zárt, szintén hibátlan lovaglással, 7,5 stílusponttal.
Az 5 éves lovak számában Kurnyák Ágnes (D-Team SE) és Lune de Miel BMG tudott egyedül hibátlant lovagolni, így 7,7 stíluspontjával megérdemelten nyerte az utolsó napi számot is. A 6 éves lovak között is egyetlen hibátlan lovaglás született, Bán Krisztián (Zsanai LSK) és az Agropoint Chablis apaságú Atlanta győzött, 7,3 stílusponttal.
Az ifjúságiak 115 cm-es versenyszámában ezúttal Pusztai Lili (Cseszterlint LKE) és Canteloup J.N. volt az egyetlen hibátlan, így ő nyerte a számot, második helyre a Whiskey del Tigliot lovagoló Frányó Csenge (Révész Farm Lovas SE) ért fel egy verőhibával.
Az utolsó napra már úgy tűnik megfáradtak a lovak, hiszen az amatőrök 115 cm-es versenyszámában is csak egy hibátlan lovaglás született, Barna Cristopher (TwinSport SE) és Lenox személyében, a leggyorsabb egy verőhibás lovaglást Rendeki Kata (Pécsi Lovasklub Kft.) produkálta Pandorával, Balla Nikolett (Szikszai Military SE) és Sziszkó előtt.
A 115 cm-es nyitott versenyszámban nem született hibátlan lovaglás, a leggyorsabban egy verőhibával Ludányi Anna (Lovasakadémia SC) és Sáripuszta Keringő ért körbe.
A 120 cm-es nyitott versenyszámban végre sok volt a hibátlan, leggyorsabban Stieber Sztella (Mizsei Lovastanya SE) és Elise fejezte be a pályát, megelőzve Babinszki Lászlót (GERBER Birtok) és Kírát, valamint Varga Balázst (SUMI EQUI-SPORT Kft.) és Liliom V-t. A fiatal lovasok között egy hibátlan lovaglás született, Boda Szinta (Szikszai Military SE) és Isztria személyében.
Stieber Sztella és Elise
130 cm-en Rajnai Csilla (Simonpusztai NLHE) és Date hibátlanul és nagyon gyorsan ért körbe, így meg tudta előzni az előző két napon nyerő Kurnyák Ágnest (D-TEAM SE) és Queenlant. A harmadik hely Kalán Eszternek (Cseszterlint LKE) és Garezának jutott.
140 cm-en két hibátlan lovaglás született, a két hölgy végül nem vállalta az összevetést, így megosztva nyerték a számot: Kalán Eszter (Cseszterlint LKE) és Gareza, valamint Alasztics Alíz (Pirik Farm) és Chablis 163. A leggyorsabb 4 hibapontos lovaglást Dömse Tamás (D-Team SE) és Conquistador nevéhez köthető.
Kalán Eszter és Gareza
Alasztics Alíz és Chablis 163
A kaposvári verseny második napjának kezdete ismét Lovasakadémiás sikert hozott, hiszen a helyiek végeztek az első három helyen, név szerint Turucz Réka és Sirokkó, Ruttmayer Henrietta és Cinderella PZ, valamint Szilágyi Orsolya és Grisett, mindhárman hibátlan lovaglással.
Turucz Rékát (Lovasakadémia SC) a 100 cm-es nyitott versenyszámban sem lehetett legyőzni Sirokkóval, pedig Gyulai Luca (Kabóka LSE) és Zsákai Lídia mindent megtett a gyors lovaglásért. A harmadik helyen a tegnapi nyerő, Krikus Karina (Lovasakadémia SC) és P-Sáripuszta Leonardo végeztek.
A kezdő lovas számban is otthon maradt a győztesnek járó szalag, hiszen Halas Adél Zizegővel nem talált legyőzőre, stíluspontja 7,9. Második helyen a Cseszterlint LKE lovasa, Kalán Csenge és Cézár R végzett 7,4 ponttal, harmadikként pedig Horváth Katica Mária (Szikszai Military LSE) és Luise zárt, 7,3 ponttal, mindhárman szintén hibátlanul.
A 5 éves lovak között Kurnyák Ágnes (D-Team SE) és Lune de Miel BMG (Latour VDM) még az összevetésben sem talált legyőzőre, mindkét pályán hibátlanul, 7,9 stílusponttal zárt. A második helyen ugyanúgy, mint tegnap, Babinszki László (Gerber Birtok) és Meru (CornetObolensky) végzett, szintén két hibátlan pályával 7,6 stílusponttal. Ugyancsak hibátlanul zárt a harmadik helyen Fazekas István (Határőr Dózsa SE) a Churchill IC apaságú Maximussal, 7,5 stílusponttal.
A 6 éves lovaknál ezúttal Bujtor Roland (Pro Equus Lovas SE) és a Cristo 5 apaságú Criss-Cross végzett az élen, ő volt az egyetlen, aki az összevetésben is hibátlan tudott maradni, 7,7 stílusponttal. A második helyen az összevetésben egyet hibázó Cashman apaságú James Bond lett Herczog Annával a nyergében (Vértesi TSE), stíluspontja szintén 7,7 volt. Harmadikként Alasztics Alíz (Pirik Farm) és az Action Breaker apaságú Ariosa zárt 7,5 stílusponttal.
Az ifik 110 cm-es versenyszámában is Lovasakadémiás siker született, Szabó Kitti és Főnix az összevetésben is gyors és hibátlan tudott maradni, stíluspontja 7,8 lett. Második helyen Frányó Csenge (Révész Farm Lovas SE) és Whiskey del Tiglio zárt szintén hibátlanul mindkét pályán, 7,7 stílusponttal. A harmadik helyen Pusztai Lili (Cseszterlint LKE) végzett Canteloup J.N. hátán hibátlanul, 7,6 stílusponttal.
Az 110 cm-es ifi szám győztese: Szabó Kitti (Lovasakadémia SC) és Főnix
Az amatőrök között a győzelmet Balla Nikolett (Szikszai Military LSE) és Sziszkó szerezte meg leggyorsabb hibátlanként, megelőzve Barna Cristophert (TwinSport SE) és Lenoxot. A leggyorsabb 4 hibapontos versenyzőként Rendeki Kata (Pécsi Lovasklub Kft.) és Pandora végzett a harmadik helyen.
A 115 cm-es nyitott számban öt hibátlan lovaglás született, közülök Szabó Krisztina (Viktor-i Sportegyesület) és Hattrick II volt a leggyorsabb, megelőzve Vajda Alexandrát (Kalafarm SE) J-Titok nyergében, és Czurkó Katát (Selle-Expert SE) Likőrrel.
A 125 cm-en a fiatal lovasok között Dömse Bence (D-TEAM SE) és Cassus volt egyedüli hibátlan, míg a nyitott kategóriában szintén a D-TEAM SE versenyzője, Kurnyák Ágnes győzött Queenlan nyergében. Másodikként Stieber Stella (Mizsei Lovastanya SE) és Elise zárt, míg a harmadik helyre Búza Krisztián (CseszterlintLKE) és Erlina ér fel.
A 125 cm-es fiatal lovas szám győztese: Dömse Bence és Cassus
A nap fő számában, az 135 cm-en hat hibátlan lovaglás született, és a leggyorsabban a Lovasakadémia színeiben lovagló Rezgő Zoltán ért célba Zafír nyergében. A második helyre az aktuális magyar bajnok, Fazekas István (Határőr Dózsa SE) és Walter futott be, míg harmadikként minimális különbséggel Alasztics Alíz (Pirik Farm) és Chablis 163 zárt.
Zárt kapuk mögött kezdődött a kaposvári Pannon Lovasakadémián a kiemelt díjugrató verseny. A héten megjelent kormánydöntés miatt többen visszamondták a részvételüket a versenyen, így végül 133 ló és 95 versenyző áll rajthoz a hétvégén. Tisztelet illeti a versenyzőket, akik tudomásul vették, hogy sem a lelátóra, sem az étterembe nem tudnak melegedni, így szabad téren, egy kihelyezett nagy kivetítő előtt töltötték a napjukat. Kérdés, mi lesz majd a versenyzőkkel, ha hidegebbre fordul az idő?
Na de lássuk mi történt a nap folyamán:
A 90 cm-en a házigazda Lovasakadémia SC versenyzői „taroltak”, Nádasy Márton és Emil, Ludányi Anna és Q-Sáripuszta Magnum, valamint Ruttmayer Henrietta és Cinderella PZ volt a sorrend a képzeletbeli dobogón. A kezdő lovasok között a budapesti Berri SE versenyzői hódították el az első két helyezést, Schád Zsófia és Nikol Heart, valamint Sárosi Réka és Flash Dance volt a sorrend, míg a bronzérmes helyen a helyi Krikus Karina és Sáripuszta Julianus végzett. Karina másik lovával, P-Sáripuszta Leonardo-val bezsebelte a 100cm nyitott versenyszám első helyezett kupáját is, mögötte Sáli Csenge és Shanbo Morning Mirah nevű pónija végzett (Connemara LE). A harmadik helyezett itt Rajnai Csilla és Fair lett (Simonpusztai NLHE).
A korosztályos versenyszámokban viszonylag kevés induló volt, az 5 éveseknél mindössze négyen, közülük Kurnyák Ágnes győzött a Latour VDM apaságú Lune De Miel BMG nyergében (D-Team SE) hibátlan lovaglással, 7,8 stílusponttal, Babinszki László (Gerber Birtok) és a Cornet Obolensky apaságú Meru előtt (7,7 stíluspont). A 6 éveseknél szintén 4 induló közül Alasztics Alíz (Pirik Farm) és az Action Breaker apaságú Ariosa győzött hibátlan lovaglással, 7,7 stílusponttal a Bujtor Roland (Pro Equus Lovasklub) lovagolta Cristo 5 apaságú Criss-Cross előtt (7,5 stíluspont).
A 110 cm-es ifjúsági versenyszámban ismét Berri SE-s siker született, Papp Janka és Corina 7,7 stílusponttal zárták a versenyt, Pusztai Lili (Cseszterlint LKE) és Canteloup J.N. előtt (7,4 stíluspont). A harmadik helyen még szintén hibátlan lovaglással Kulcsár Gerda (Viktor-i Sportegyesület) és PM Obelisk zártak, 7,3 stílusponttal.
Papp Janka és Corina (Berri SE) a péntek 110cm-es ifjúsági versenyszám győztese
Az amatőrök között Szabó Krisztina (Viktor-i Sportegyesület) és Hattrick II leggyorsabb hibátlanként vihette haza a győztesnek járó kupát a pécsi Rendeki Kata és Pandora előtt, még a harmadik helyen Szemerei Vivien (Szikszai Military LSE) és Katrina végzett, szintén még hibátlanul.
A 110 cm nyitott versenyszámban a Pécsi Lovasklub képviseletében Unterhuber Nóra és Logan győzött leggyorsabb hibátlanként, megelőzve Ludányi Annát és Sáripuszta Keringőt (Lovasakadémia Sport Club). A harmadik helyen Maszlag Ilona (Kenesei Lovas Club) és Leonce Mouse végzett.
A 120 cm-es nyitott versenyszámban a felnőttek között Nagy Júliának (Kalafarm) Királyhágóval sikerült a legrövidebb időn belül hibátlanként körbeérnie, a második helyen Stieber Stella (Mizsei Lovastanya SE) és Elise végzett, míg harmadikként Varga Balázs (SUMI EQUI-SPORT KFT.) és Sáripuszta Korfu zárt. A fiatal lovasok között a taszári Kacsó Csenge és Contesi volt a leggyorsabb hibátlan.
A nap legmagasabb, 130 cm-es számában 15 induló állt rajthoz, és végül a hölgyek nem engedték a dobogóra az urakat. Négy hibátlan lovaglás közül Kurnyák Ágnes (D-TEAM SE) tudott győzni pihenő után visszatérő, nehéz lovaglású Quantum apaságú kancájával, Queenlan-nal, megelőzve a Hévízi Sportkör versenyzőjét, Hollé Sárát és rutinos Clinton apaságú Clintust. A harmadik helyen Alasztics Alíz és a Cornado I apaságú Chablis 163 végzett, szintén hibátlan és gyors lovaglással.
Kurnyák Ágnes és Queenlan (D-TEAM SE) a pénteki 130 cm-es versenyszám győztese
A győzelme után Kurnyák Ágnest kérdeztük a versenyről: „Nagy jó volt versenyezni tegnap Kaposváron, a COVID miatti körülmények ellenére a rendezők mindent megtesznek azért, hogy a versenyzők jól érezzék magukat. A melegítő és a versenypálya is nagyon jó állapotban van, a talaj kitűnő. Nagyon szeretem a pályaépítő Eduard Petrovic pályáit, próbára teszik a lovak idomítottságát, technikásak. Számomra nagyon jól sikerült az első versenynap, hiszen 5 éves lovammal és Queenlan-nal is győzni tudtam. Lune De Miel BMG egy könnyű lovaglású és nagyon jó fejű ló, őt élmény lovagolni, míg Queenlan egy igazi kanca, lelke van. A melegítőpályán már éreztem, hogy Queenlan jó formában van, így megpróbáltam a győzelemre lovagolni, ami szerencsére sikerült is!"
Az elmúlt hétvégén a SZIE Pannon Lovasakadémia szabadtéri pályáján került sor a szezonzáró regionális díjugrató versenyre, amely két (Somogy és Baranya) megyei döntőnek is helyt adott. A bajnokságokat a Kovács Lovasbolt támogatta.
A viszonylag kevés megyei induló ellenére végül 7 számban lehetett bajnokot hirdetni. Elsőként a csapatbajnokság került megrendezésre, szombaton 110 cm-en. Az alappályán két csapat lovagolt hibátlanul a Somogy megyei bajnokságban, így összevetés döntött a bajnoki címről. Kiss Szabolcs (Taszári Vitál) és Lestie az összevetésben is hibátlan tudott maradni, még Borbély Dóra (Lovasakadémia SC I.) és Calisto M egyet hibázott, így végül a Taszári Vitál csapatára (Kiss Szabolcs-Lestie, Pénzes Adél Virág-Klárika, Kacsó Júlia Csenge-Contesi) került a győztesnek járó takaró. Második helyen a Lovasakadémia SC I. számú csapata végzett (Ludányi Anna-Sáripuszta Keringő, ifj. Szilágyi László-Fecske, Borbély Dóra-Calisto M), megelőzve a Lovasakadémia SC II. csapatát (Nádasy Márton-Hannibál, Ligner Janka-Ikon-M).
Baranya megyében nem került sor összevetésre, hiszen összesítésben 1 hibaponttal végzett a Pécsi Lovasklub csapata (Tőzsér Tibor-T.T. Paloma, Tóth Sándor-Nintender, Unterhuber Nóra-Logan) és ezzel átvehették a győztes csapatnak járó dísztakarót. Második helyen a D-TEAM két fős csapata (Dömse Tamás-Cassus, Dömse Bence-Lady Zaphyra M) végzett, 4 hibaponttal, míg a bronzérmet a Baranyai Királylányok csapata szerezte meg (Kurnyák Ágnes-Jerikó, Nagy Júlia-Királyhágó, Rendeki Kata-Pandora).
Vasárnap került sor a kezdő lovasok döntőjére. Baranya megyében a frissen rajtengedély vizsgát tett Fejes Ádám (Pécsi Lovasklub Kft.) és Grandi nyakába került megérdemelten az aranyérem, összesítésben 14,7 stílusponttal. Ezüstérmes lett Sugár Viola (Kalafarm SE) és Nuance van de Celieburg, összesítésben 14 stílusponttal, míg bronzérmes szintén a Pécsi Lovasklub csapatából Böröcz Nikolett és Shannon lett 12,3 stílusponttal. Somogy megyében csak két olyan lovas volt, aki mindkét nap kapott stíluspontot, közülük a szintén frissen rajtengedély vizsgázott Ritecz Vivien (Taszári Vitál LSC) és Milord vihette haza a bajnokságért járó aranyérmet 13,1 stílusponttal, míg második helyen szintén a Taszári Vitál színeiben versenyző Tóth Dorina Evelin és Biadal végzett (12,7 stíluspont). Bronzérmet a vasárnapi stíluspontja alapján Krikus Karina és P-Sáripuszta Leonardo (Lovasakadémia Sport Club) szerzett 7,5 ponttal.
Ifjúsági bajnokot csak Somogy megyében hirdettek, ahol a bajnoki cím sorsa drámai küzdelemben dőlt el. Az első napon nyerő Szabó Kitti és Főnix (Lovasakadémia SC) vasárnap nem tudták befejezni a pályát, így nyílttá vált a küzdelem a bajnoki címért. A vasárnapi napon az alappályán nem született hibátlan lovaglás, így a bajnokságért a két 4 hibapontos vetett össze. Itt sem sikerült hibátlanul lovagolni, de a gyorsabb 4 hibapontos Czakó Rebeka és Charlie Firpo (Lovasakadémia SC) lett, és ezáltal hazavihette a bajnoknak járó díjat. Második helyen a Taszári Vitál LSC versenyzője, Kacsó Júlia Csenge és Contesi végzett, míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokára Pénzes Adél Virág és Klárika állhatott, szintén a Taszári Vitál LSC színeiben.
Az amatőr bajnokságért Baranyában volt induló, a verseny a Pécsi Lovasklub Kft. házi bajnoksága volt egyúttal, hiszen minden indulót a klub adott. A győztes az elődöntőben hibátlanul lovagló, majd a második napon 8 hibaponttal záró Tóth Sándor lett Nintender nyergében, második helyre az összesen 18 hibapontot szerző Rendeki Kata és Pandora ért fel. A bronzérem nem került kiosztásra.
A felnőtt bajnokságért Somogy tudott indulót kiállítani, a győzelmet Rezgő Zoltán (Lovasakadémia Sport Club) szerezte meg Gladiátor nyergében, aki az elődöntőben és az utolsó napi összevetésben is hibátlanul lovagolt, mindössze a döntő alappályáján szerzett 8 hibapontot. Másodikként Békási Antónia (Horseman Lovassport Egyesület) végzett Edison nyergében, aki összesen 12 hibaponttal zárt. A bronzérmet befejezett pályák híján sajnos itt sem lehetett kiosztani.
Beruházások a minőség tükrében
Az akadémiai színvonal eléréséhez nemcsak a személyi feltételek minőségének emelése, hanem a nemzetközi szintű működéshez igazodó környezet, munkakörülmények, munkaeszközök megteremtése is elsőrendű feladat. Ennek szellemében az egyetem támogatásával – személyesen Dr. Horn Péter, az egyetem rektorának lelkes hozzájárulásával – 1990-től konkrét lépésekre is sor került a Lovas Akadémia fejlesztése érdekében.
A nagyobb volumenű, nagyobb létszámú oktatás szükségessé tette a lólétszám fejlesztését, ami logikusan együtt járt az istálló férőhelyek számának növelésével. Első lépésként a régi istálló átépítésére, korszerűsítésére került sor. 1988-ban készült el – Herczog Emil tervei alapján – a 43 férőhelyes boxos istálló.
Jellemzői: - két istálló-folyosós rendszer, viacolor burkolatú közlekedő folyosókkal
Az előbb ismertetett kialakítás hibáit felismerve hamarosan újabb átalakításra került sor. A vastag farácsot fémrácsra, a boxokat stabilra, tolóajtósra cserélték át. A mennyezetet alkotó hungarocell elemeket feljebb tették, az ablakokat megnagyobbították a légtér növelése érdekében.
1991-ben került átadásra az új 40 boxos istálló. A tervek a legújabb ismeretek alapján készültek, német szakirodalom, s az egyik legismertebb szaktekintély Georg Fink tanácsait felhasználva. Az új istálló egyik legfőbb előnye, hogy az istállóklíma értékek jók, köszönhetően a nagy légtérnek, a kombinált boxmegoldásnak – a lovak számára boxonként olyan ablakok készültek, amelyeken az állatok kinézhetnek, s amelyek a leghidegebb időszakot kivéve állandóan nyitva vannak. A boxok alsó fele fából (fémkerettel), felső része vékony fémráccsal ellátva készült. Padozata aszfalt. Az istállóban patamosó, nyergesek, lovásszoba és szolárium találhatók. Padlásán az éves abrakmennyiség kényelmesen tárolható. Itt helyeztük el sportlovainkat, míg az iskolalovak a régi istállóban maradtak.
Az 1991-ben elkészült új istálló
A fedett lovarda átadásával a szakmai feltételrendszer kialakítása – nagy vonalakban – befejeződött. A világszínvonalú létesítmény 30x70 méteres lovaglóteret biztosít, 800 néző befogadására alkalmas tribünökkel. A lovarda talaja döngölt agyag, melyre homokkal kevert fűrészport borítottak. Kiszáradásának megakadályozására esőztető berendezést építettek a tetőszerkezetbe. A két rövidfalon tükrökben ellenőrizhetik a munkájukat a lovasok. A lovarda nemzetközi szintű fedettpályás ugró, díjlovagló és voltige versenyek rendezésére kiválóan alkalmas.
Az újonnan elkészült fedeles lovarda, még az éttermi fejrész nélkül
1995-ben régi problémát sikerült megoldani a fedett szénatároló felépítésével.
Nemzetközi versenyek szervezése
Díjlovaglás: 1989. Nashua Díjlovagló Világkupa
1990. Díjlovagló Ifjúsági Európa-bajnokság
1991-1995. Volvo Díjlovagló Világkupa fordulók
1990-ben a Díjlovagló Ifjúsági Európa Bajnokság megrendezésével Kaposvár ismét nagyot lépett előre a nemzetközi megítélésben. A verseny megrendezésében nagyszámú szponzor segített, fő támogató és a magyar válogatott főszponzora is a MALÉV volt.
A kaposvári díjlovagló Ifjúsági EB magyar résztvevői: Budai Andrea, Móczár Éva, Prutkay Zoltán csapatvezető, Fülöp Noémi, Berényi Krisztián
EB eredményhirdetés
A FEI által delegált nemzetközi bírók között megtalálhatjuk: Dr. Mándi Barnabás (HUN), Maria Günther (FRG), Marietta Withages (BEL), Hanne Valentin (DEN), Nina Gromová (URS). Elnök Pierre Morf (SUI). A szünetekben lovastorna világválogatott, néptánc és csikósbemutató szerepelt.
Bemutatózik a voltizs "Világválogatott"
Ellátogatott a versenyre Nicole Uphoff, a néhány héttel előbb megrendezett stockholmi Lovas Világjátékok díjlovagló világbajnoka is.
1991-től minden évben a – már a Volvo által szponzorált – Díjlovagló Világkupa – fordulókra került sor. A már egyre rutinosabb versenyrendező kaposvári „team” évről-évre nemzetközi mércével mérve is színvonalasan képes megrendezni a World Cup fordulókat. Probléma volt az első években a versenyre szponzorokat megnyerni, mígnem Kása Sándor személyével – aki más sportágakat is aktívan támogat – ez a gond megoldódott.
Minden évben híres nemzetközi bírókat láthattunk vendégül Kaposváron, a már említetteken kívül ellátogatott hozzánk: Adalberto Boetti (ITA), Wojciech Markowski (POL), Wolfgang Niggli (SUI), Jan Peeters (NED), Uwe Mechlem (GER), Erich Lette (SWE).
Volvo Világkupák a szabadtéri pályán
A verseny idejére szállást a versenyzők részére az egyetem kollégiumában, illetve a környező szállodákban biztosítottunk. Étkezésüket egy alkalommal a menzán, később a kisfedelesben, kihelyezett éttermi szolgáltatással oldottuk meg. Napjainkban próbaként a fedett lovarda tribünök mögötti folyosóján – rálátással a lovaglótérre – helyeztük el az éttermet, s ez nagy sikert aratva, jó megoldásnak bizonyult.
A verseny reklámozása, menedzselése az erőfeszítések ellenére még hagy kívánnivalót maga után. Sikerült elérni, hogy minden évben az MTV-ben a sportműsorokban összefoglalót adjanak, néhány perces interjúkkal bővítve. A helyi televízió hosszabb műsort is sugárzott több alkalommal. A rendezvény sajtó-előkészítése, az olvasóközönség folyamatos informálása a versenyek alatt megfelelő volt.
Újabb vállalkozásként az MLSZ és a Lovastorna Szakbizottság kérésére Kaposvár vállalta el a Lovastorna Világkupa évenkénti rendezését is. A verseny megrendezéséhez ideális környezetet biztosít a fedett lovarda, valamint egyéb létesítményeink. A fiatal sportág jeles bírói jelentek meg a versenyeken: Rosemarie Haenchen (GER), Heddy Boelsma den Hartog (NED), Janke Staudenherz (AUT), Roland Bohlen (SUI), Jean Georges Steinmetz (FRA).
Új kezdeményezés a lovassportok népszerűsítése érdekében a „Mesterek Tornája” elnevezésű verseny beindítása. A látványos, pergő, eseménydús programot a három szakágban számonként felváltva folyó verseny adja. A verseny meghívásos, csak a szakág legjobb versenyzői vehetnek részt, a pályák, programok színvonala nehézosztályú.
A Lovas Akadémia otthont adott több országos ifjúsági díjlovagló bajnokságnak, a területi díjlovagló bajnokság három fordulójának, évente egy díjugrató OB fordulónak, és területi díjugrató fordulónak. A Megyei Lovasbajnokságnak szintén egy fordulója, valamint a megyei lótenyésztők tenyészszemléje is nálunk kerül megrendezésre. A Magyar Sportlótenyésztők Országos Egyesülete évenkénti kancavizsgájának színhelye a Lovas Akadémia fedett lovardája, 1994-től. Az egyetem Juhtenyésztési tanszékének szervezése keretében szintén a fedett lovardában Országos Juhtenyésztési Kiállításra kerül sor rendszeresen.
Lovas szakágaink eredményessége
Díjlovaglásban a Világkupa fordulókon minden évben indult versenyzők: Kövy András Andalgóval az un. „kiskör”-ben 1991-ben az élmezőnyben végzett. 1995-ben Regével bejutott a FEI- kűrbe. Komjáthy György Hatalommal és Regével, Fehér Gábor Hintával és Hangulattal szerepelt a versenyeken.
Lovastornászaink közül Sáránszky Tímea és Csordás Gyöngyvér indulhatott ebben az időszakban nemzetközi versenyen, a kaposvári Lovastorna Világkupán 1993-ban. Sajnos a voltige visszafejlődését érhettük meg, nem pusztán az érdeklődés hiánya, hanem a feltételek hiányossága miatt. Rajz Katalin edzőnek nem sikerült megfelelő utánpótlás lovat találnia.
A Lovas Akadémia első időszaka lezárult. 1995. október 1-én a Lovas Akadémia - Pannon Lovas Akadémia néven az FM-hez került, önálló oktatási intézményként. 1995 végén a lovas szakosztály is kilépett a Gazdász sportköréből: Megalakult a Lovasakadémia Sport Club.
(Forrás: Kemény Zsuzsanna - A Lovasakadémia első 25 éve, szakdolgozat)
Augusztus 1-én szombaton közel 50 startot láthatunk majd a CDN-B kategóriás díjlovagló versenyen. Startlista a szombati napra: Díjlovagló startlista.pdf
Augusztus 2-án vasárnap pedig a díjugratásé a pálya, 80 cm-től 125-ig versenysengenek majd a díjugratók. A napi program elérhető a díjugratas.hu-n!
A Lovas Akadémia gondolat felvetődése (1985)
„Valaha a lovasrendőröket és a többi szakembert a hadsereg képezte ki, óriási gyakorlati és elméleti tudást lehetett szerezni a katonaságnál. Időközben azonban az egész világon megszűnt a hadseregben a lovasság, a lósport viszont óriásit fejlődött. Magyarországon és Ausztriában is megoldatlan ma a magas szintű képzés. Az adottságok némiképp különbözőek, osztrák barátainknál több jó szakember dolgozik, nálunk viszont jobbak a tárgyi feltételek, tehát több a ló, a lovarda és híres méneseink vannak. Így összefoghatunk, kiegészíthetjük egymást. Kaposváron van fedett lovarda, van elég tanterem, számítógép, jó a lóállomány és középfokú edzőképzés is van. Ez fejleszthető, s osztrák segítséggel elérhető a cél, hogy sokféle szakembert képezzünk.” (dr. Hecker Walter nyilatkozata, Somogyi Néplap, 1986. január 20.)
A Lovas Akadémia megalakulásának körülményei
Előzetes megbeszélések eredményeképpen 1986 januárjában az osztrák és a magyar lovas szövetség vezetői találkozót tartottak Kaposváron, s arról döntöttek, hogy a mezőgazdasági főiskolán azévben működni kezd egy osztrák-magyar lovasakadémia, amely képes megoldani a két ország szakemberképzési gondjait. Ezt a határozatot azonban nem sikerült megvalósítani – az osztrák fél lemondta részvételét a megvalósításban. Ám ez sem tudta a Magyar Lovas Szövetséget és a Pannon Agrártudomány Egyetemet eltántorítani a Lovas Akadémia megalakításától. Fő szervezői Dr. Hecker Walter, Papócsi László a Magyar Lovas Szövetség elnöke, fő támogatója Dr. Horn Péter volt. Így került sor 1988-ban a Pannon Egyetem önálló intézeteként a Lovas Akadémia alapító okiratának aláírására. Tevékenysége fő céljául a lótenyésztés és lovassport szakembereinek képzését, továbbképzését jelölték ki. A Lovas Akadémia vezetésével Dr. Hecker Waltert bízták meg. Ekkor került az intézményhez Komjáthy György és Dr. Kurdi György szakállatorvos. A Lovas Akadémia együttműködő partnerei: MLSZ, TF Továbbképző Intézete, ÁISH, Móricz Zsigmond Mezőgazdasági Szakközépiskola.
A Lovas Akadémia tevékenységei, oktatási programja
A Lovas Akadémia célja: a lovassport minden ágában és minden szintjén olyan szakemberek képzése, akik kezdőtől a nemzetközi szintű versenyzőkig képesek lovasokat és lovakat oktatni, edzeni ill. kiképezni. Az edzőképzésen kívül cél a lótenyésztés és lovassport egyéb területein dolgozó szakemberek képzése és továbbképzése során a lovassport és lótenyésztés színvonalának és kultúrájának emelése.
A Lovas Akadémia feladatai:
1989-ben a Móricz Zsigmond Szakközépiskolával együtt elindult a belovaglóképzés. A fiatal lovak alapkiképzésének elmaradása a magyar lovassport egyik alapproblémája. A belovaglók képzése, a fiatal lovak kiképzése dr. Reiner Klimke: A fiatal hátasló alapkiképzése c. könyvére épült. Az első évfolyamok oktatói, edzői Szarka Ferenc és Fehér Gábor voltak. A kezdetek után évről-évre nagyobb a jelentkezők létszámaránya erre a képzésre.
A két éves középfokú edzőképzés már 1973-től Kaposváron folyik. Eddig kb. 200 edző végzett. A segédedző – lovasoktató-képzés – amely egy éves levelező formájú- záró edzőtábora és záróvizsgája van a Lovas Akadémián.
Ezeken a tanfolyamokon megkövetelik az új, korszerű kiadványok és a régi magyar lovashagyományokat őrző kiadványok ismeretanyagát, másrészt korszerűsítették a vizsgarendszert. Nagyobb súly helyeződik a gyakorlati tudásra: díjlovaglás, díjugratás, futószárazás, edzésvezetés.
A lovasoktatóknak könnyűosztályú, az edzőknek középosztályú szinten kell a feladatokat a gyakorlatban bemutatni.
1992 decemberében Kövy András és Komjáthy György Németországban a lovaglótanári vizsgát eredményesen letették. Kövy András kidolgozta a lovasképzés új, továbbfejlesztett változatát. Ennek lényeges része, hogy a lovas szakedzőképzés szakmai része is a Lovas Akadémián valósuljon meg. Erre előreláthatólag 1986-tól kerülhet sor. Az edzők számítógépes nyilvántartása lehetővé teszi a rendszeres továbbképzésüket.
1993-ban Warendorfban a lovas szakemberképzésben való együttműködésre szerződés jött létre a Német Lovasszövetség, MLSZ és a Pannon Egyetem Lovas Akadémia között. Ennek értelmében a német fél támogatást ad tanfolyamok, továbbképzések szervezéséhez, segít szakirodalom, oktatási segédletek megszervezésében, segít a szakemberképzésben. A magyar fél támogatást nyújt a különböző talaj és terepviszonyok közötti edzések megtartására, segíti a német lovasok és hajtók tanfolyamokon való részvételét oktatók biztosításával. A kaposvári Lovas Akadémián kiadott nemzetközi edzői oklevelet 27 országban ismerik el. A Lovas Akadémián dolgozott és tanult 3 évig Szitai Melinda romániai magyar lány – igazolva ezzel az elképzelést a Lovas Akadémia híd szerepének kelet-nyugat közötti betöltéséről.
Dr. Hecker Walter és Christoph Hess a Német Lovas Szövetség részéről
A lótenyésztésben és lovassportban dolgozó diplomás munkatársaink részére lótenyésztő szakmérnök tanfolyamot szerveztek.
Az első kétéves tanfolyam 1990-ben indult. A Lovas Akadémia nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a lehető legjobb nemzetközi szakemberek előadásait hallgathassák a tanfolyamain. Wolf Kröber – marketing, Dr. Johannes Erich Flade – etológia, edzőképzés, Werner Schockemöhle – küllemi bírálat, Jasper Nissen – tenyészértékbecslés, stb. Az oktatás részét képezi a legújabb oktatófilmek bemutatása is. A Lovas Akadémián végzett hallgatókat külföldi lovasiskolákba, edzőképző helyekre delegálják – igény szerint – hogy a gyakorlatban megismerjék a legújabb módszereket, ötleteket az idomítás, tartás, takarmányozás stb. köreiből.
A Lovas Akadémia szervezésében Némethy Bertalan két ízben tartott a magyar felnőtt és ifi válogatott keret lovasainak részvételével edzőinknek továbbképzést. A Pannon Agrártudományi Egyetem díszdoktorává avatta az oktatásban kifejtett tevékenységéért 1995-ben.
Gombolay Ferenc szintén az USA-ban élő magyar lovasedző is elősegítette a válogatott ugrókeret felkészítését színvonalas edzőtábor megtartásával.
1989-ben Dr. Hanfried Haring a szöuli olimpia német lovascsapatának felkészüléséről tartott előadást. Martin Plewa német military szövetségi kapitány, később Simone Richter tartottak military kurzust. Enno Georg és Marek Zalaski nemzetközi fogatbírói tanfolyamot vezettek. Wolfgang Niggli a FEI Díjlovagló Szakbizottság volt elnöke díjlovas edzők és díjlovas bírók részére tartott tanfolyamot.
Lovasgazda képzés indult 1992-ben és 1993-ban 2x1 hetes levelező képzés formájában Komjáthy György szervezésében.
1993 nyarától Rajz Katalin, 1994-től Kemény Zsuzsanna és Haál Gábor lovasedzés képezik Szarka Ferenc mellett, Kövy András vezetésével megújult oktatói gárdát. Mindannyian a Lovas Akadémián (ill. lovasiskolán) végzett lovasedzők, Kövy András, Léber József tanítványai.
(Forrás: Kemény Zsuzsanna - A Lovasakadémia első 25 éve, szakdolgozat)
A díjlovaglás fellendülése, új szakág megjelenése: a lovastorna
A díjlovagló válogatott edzőtábora, hagyománnyá válva minden évben szilveszter táján megrendezésre került. Ernst Weihs „Cimbi” elvállalva a magyar díjlovas válogatott edzéseit, Kaposvárra utazott és baráti közvetlenséggel irányította a felkészülést. Az ő munkáját is fémjelzi, hogy a díjlovaglás színvonala – elsősorban a Dallos-Bordal párossal – nemzetközileg is elfogadhatóvá vált. 1984-ben a kaposvári ifi lovasok mellé bekapcsolódott Fehér Gábor is, később – 1988-tól Komjáthy György ismét a Gazdász SE-hez igazolt. Kövy András 1981-től a válogatott tagjaként rendszeresen külföldön is versenyez. 1984-ben Rajz Katalin Legénnyel ifi válogatottként Strömsholmban részt vett az ifi Eb-n, ahol becsülettel helyt állt.
Eredmények:
1984:
Országos Díjlovagló bajnokság: ifi III. helyezett Rajz Katalin, felnőtt III. helyezett Kövy András
1985:
CDA-BB Kupa: ifi IV. hely Rajz Katalin, felnőtt II. hely Kövy András
Heinz Breza osztrák versenyző ezen a versenyen a Kaposvárról évekkel ezelőtt vásárolt 18 éves Duhajjal a Nagydíjban III. helyezést ért el. Duhaj több nemzetközi versenyen szerepelt nagy sikerrel.
Főiskolás Bajnokság: III. helyezett Fehér Gábor
1986:
Ifi OB: III. helyezett: Rajz Katalin
Felnőtt OB: IV. helyezett: Kövy András
Ebben az évben vett búcsút Kövy András Legénytől. (1974-es magyar félvér fekete mén, apja North Star A/XIX-2, anyja Kati). 1981-ben a Luxemburgi Eb-n 7 évesen a magyar csapat legeredményesebb lova volt, sportpályafutása befejezéséig sok nemzetközi versenyen állt helyt. Szomorú veszteség érte a lovasiskolát Kormos elhullásával. Az új, tehetséges lovak kiképzésébe fektetett munka kezdte eredményességét mutatni Andalgó és Úrimuri révén.
1987:
CDA-OB: IV. Kövy András (Andalgó)
Ifi OB: Fehér Gábor-Tarokk, Budai Andrea-Jelvény szerepelt eredményesen.
Fehér Gábor helyet kapott az ifi válogatottban.
1988:
Nashua Díjlovagló Világkupa: 6 ország, 40 lovas
Komjáthy György Hatalom, Kövy András Andalgó szerepelt eredményesen.
Összegzésként elmondhatjuk, hogy a kaposvári díjlovasok fejlődése töretlen volt ebben az időszakban. Kövy András mint edző – a klasszikus hagyományokra alapozva – újabb és újabb ifjúsági versenyzőket hozott fel az elsők közé, ezt gyakran az általa lovagolt lovaival oldott meg az eredményesség érdekében. Saját nemzetközi szereplését döntően befolyásolta ezeknek a sportlovaknak a minősége – mozgásban és megjelenésben nem tudtak versenyre kelni külföldi társaikkal.
Az ugrólovasok munkáját továbbra is a területi szintű eredményesség jellemezte. A Kaposváron megrendezett OB-kon is sikerült néhány értékesebb helyezést elérni.
1985: ifi csapat II. hely
1988: vegyes csapat II. hely (Herczog Emil – Hippy, Szarka Ferenc – Jácint)
Herczog Zsolt ifjúsági válogatott lett.
A lovasiskola harmadik jelentős szakága a voltizs – nagyon fiatal sportág – az 1980-as évek elejétől kezdett elterjedni Magyarországon. Kaposváron Kövy András egy külföldi újságcikk alapján, s ezután a külföldi szakirodalom felhasználásával próbálta a gyerekek körében népszerűsíteni. Az első voltizsló Ármány volt, az edzéseket 10 gyerek részvételével kezdték el.
„ A voltige, amellett, hogy felfogható a lovas – sportpályafutását megelőző általán sokoldalú képzésként, felfogható önálló versenysportként is. Gazdaságossága nyilvánvaló, hiszen egy lovon egyszerre 8 gyerek versenyezhet. A voltige bírónak legalább annyit kell értenie a tornához, mint a lovagláshoz.” (Kövy András, 1984.)
Első lovastorna csapat Ármány hátán, Kövy András futószárazásával
1984-ben az OTSH sportágként elismerte a voltizsálást. Az MLSZ Díjlovagló Szakágán belül megalakult a Voltige szakbizottság is. A sportág egyre népszerűbbé vált, s a lovastorna versenyeken a kaposváriak is eredményesen szerepeltek. Eredményesebb versenyzőink: Gál Renáta, Takács Tímea – válogatott, Sudár Ilona – egyéni OB III. helyezett, válogatott, Tóth Tímea – Hamburgi Eb 15. helyezett.
Újabb külföldi sportkapcsolatok alakultak ki. Léber József díjugrató edző 1985-ben franciaországi tanulmányúton vett részt. A strassburgi lovasokkal csere utak szervezésére nyílott lehetőség, amelyet évről-évre ki is használtak az SE lovasai. Lovaikkal könnyű követelményű military versenyeket bonyolítottak a két helyszínen évenként váltakozva. A díjugratók klubkapcsolatokat kialakítva, rendszeresen jártak a jugoszláviai krizevci lovasklub versenyeire.
Az oktatás új profiljai
Az évről évre azonos tapasztalatok az edzőképzés során megmutatták, hogy a színvonalas oktatás érdekében szükségessé válik a jelentkező hallgatók felvételi vizsgájának bevezetése. Az edzőképzés presztízse megkívánja, hogy a hallgatókat ne könnyűügetni, vagy nyergelni kelljen megtanítani, hanem magasabb szintű feladatok megoldásával, tudásban homogénebb állománnyal legyen lehetőség a minőségi munkára.
Az egyetemista kezdők lovagoltatásával is problémák adódtak, melyek megoldására új javaslat született:
A felvételi rendszert Kövy András dolgozta ki és vezette be 1984-től.
A lovasiskola különböző tanfolyamokat is szervezett az oktatás keretében:
- 1984-ben military bírói, edzői és pályaépítői tanfolyam és továbbképzés Monspart Gábor edző vezetésével, Elemér Malanotti nemzetközi díjlovas bíró közreműködésével.
- Ugró pályaépítői tanfolyamot Robert Puskás osztrák pályaépítő tartott, az 1984-es Díjugrató OB keretében.
- Díjlovagló bírói tanfolyamok (1984-1985) célja a versenybírók nemzetközi elveknek megfelelő továbbképzése, a bíráskodással kapcsolatos elvek, ismeretek elsajátítása. Vezetője és fő előadója mindkét évben Kurt Albrecht tábornok, FEI bíró volt.
Edzőtovábbképzés a kaposvári főiskola előadótermében 1985-ben
Létrejön a Somogy Megyei Lótenyésztők Egyesülete
Létrejött a Somogy Megyei Lótenyésztők Egyesülete (1984), amely összefogja a megye lótenyésztőit, szakmai segítséget, összefogást nyújt versenyzési és versenyeztetési lehetőséget ad az állomány kipróbálására. A tenyészszemléknek és az évi egy versenynek a kaposvári lovarda adott otthont.
Gidránok Kaposváron
Az akkoriban még Szántódpusztán működő gidrán ménes feladata, az ÁTMI előírásainak megfelelő tenyésztési munka, a fajta fenntartása, a fajtában rejlő genetikai képességek kiaknázása, esetenként keresztezési partnerként felhasználása. Feladata továbbá a szaporulat felnevelése, a genetikailag és küllemileg alkalmas egyedekből országos fedezőmének felállítása. A fennmaradó szaporulat biztosítja a lovasiskola és az idegenforgalmi istálló lószükségletét. Segítségével kell lehetőséget teremteni a főiskolai hallgatók oktatásához, a kiváló egyedek sportcélú kipróbálásához. Ezek szellemében időről-időre 3 éves csikók – mének és kancák – sportkipróbálására is sor került. 1986-ban a korábban felállított három kanca (Játék, Jácint, Gésa) után újabb öt kanca és két mén került a lovasiskolába.
Vásártér beépítési terve
1986-ban Dr. Baka József rendeli meg a Somogyker-től a vásártér beépítési tervét mezőgazdasági vásárok rendezésének lehetősége végett. A tervben komplett úthálózat kialakítása, kiállítási pavilonok, iroda, vendéglátóipari helyiségek szerepeltek. Ebben a formában nem valósult meg – a későbbi mezőgazdasági és gépkiállításokat mobil sátrakkal, csupán néhány stabil épülettel oldották meg.
Mezőgazdasági kiállítás a vásártéren
(Forrás: Kemény Zsuzsanna - A Lovasakadémia első 25 éve, szakdolgozat)
László Gabriella és Reál-Száll Formalin nyerte a CCN1*- Intro kategóriát!
További eredmények:
A verseny visszanézhető az alábbi linkeken:
díjlovaglás:
https://www.youtube.com/watch?v=2OqMj0JdhvQ
terep:
https://www.youtube.com/watch?v=Iv_DYkz28Vw
díjugratás:
https://www.youtube.com/watch?v=xIENet6H9xQ
Sportélet – az első edzőtáborok
A hetvenes évek végén a fiatal díjlovasok – már Kövy András irányításával, és részvétele mellett – a hazai díjlovaglás élvonalában végeznek az Országos Bajnokságon. A tanítványok: Rajz Katalin, Foki Károly, Petrohán Krisztina. Kövy András első EB szereplése 1981-ben Laxenburgban volt, Legénnyel.
Díjugratásban területi szinten jelentősek az eredmények Sziklay Tamás, Széll András, Léber József szereplésével. Ifj. Herczog Emil tehetsége a területi versenyek után az OB-kon is érvényre jutott. Léber József az 1980-as olimpiára készülő military keret tagja volt.
A lovasiskolában minden évben megrendezésre kerültek a területi versenyek, OB-ra azonban négyévi szünet után először 1981-ben került sor, 20 egyesület 72 lova küzdött a helyezésekért. Kaposvári versenyző nem indult. Egy évvel később – a díjugrató szakág fejlődését jelzi – Herczog Emil, Szarka Ferenc, Tarsoly Gábor és Vincze Zoltán szereplése.
A melegítőpálya a '80-as évek elején
A díjugratók 1980-tól Dr. Sziklay kapcsolatai révén a jugoszláviai Bjelovarral való sportegyüttműködés révén versenyekre utazhattak, illetve itthon is összemérhették erejüket a jugoszláv lovasklub versenyzőivel.
Szomorú esemény, s a lovarda történetében is meghatározó volt Dr. Sziklay Iván balesete 1978-ban, mely egy lovaskiránduláson esett meg. A hazafelé tartó túrán résztvevő fogatot ő hajtotta, és egy szerencsétlen véletlen folytán a lovak közé esett, akik ijedtükben és felhevültségükben súlyos és maradandó sérülést okoztak.
A díjlovas élet fejlődése töretlenül folytatódott, s a már nyugdíjas Ádám Zoltán vezetésével egyre aktívabban edzőtáborok szervezésére is sor került. 1983 végén 1984 elején először az MLSZ és a lovasiskola felkérésére Ernst Weihs osztrák lovastanár, nemzetközi szaktekintély tartott 10 napos edzőtábort a magyar válogatott számára. A kaposváriak közül Kövy András (Legény, Golf), Rajz Katalin (Ármány), és Foki Károly (Pinokkió) vehettek részt. A munkát sok érdeklődő kísérte figyelemmel, akik főleg a főiskolai hallgatók közül kerültek ki. Az edzések mellett egyéb szakmai programok is szerepeltek, pl. méneslátogatás Somogyban, filmvetítések. Az utolsó napon bemutatót tartottak – mely nagy sikerrel zárta az előző napok kemény munkáját.
Ernst Weihs edzőtábor
Lóháton: Lovász József, Dallos Beáta, Foki Károly
Új korszak kezdete: 1984
A Magyar Lovas Szövetség 1983-as megújulásával a kaposvári lovasiskola fontos feladatokat kapott: Tanárait jelentős funkciók betöltésére kérték fel. A szövetség a lovasszakember képzés központjául Kaposvárt jelölte ki – s ezáltal a lovasiskola fejlesztése is ezirányban történt a továbbiakban. Megalakult az MLSZ Díjlovagló Szakbizottsága, mely a Voltige Szakbizottságot és annak felügyeletét is magába foglalta. A szakbizottság elnöke Kövy András lett, titkára Dr. Sziklay Iván. 1984-től Dr. Guba Sándor a Mezőgazdasági Főiskola főigazgatója Kövy Andrást nevezte ki a lovasiskola vezetőjének, Dr. Sziklayt a főiskolán oktatási feladatokkal bízta meg. A lovasiskola életét ebben az időszakban – sokszor problémákat okozva – számos függés határozta meg: - üzemeltetés szempontjából a Főiskola Kísérleti Telepéhez, oktatásilag a Mezőgazdasági Főiskola Állattenyésztési Intézetének egyik tanszékéhez tartozott, a lovasszakosztály pedig a Gazdás SE részeként versenyzett.
Herczog Emil – a Kísérleti Telep igazgatója – maga is lovasszakember, biztosította a lovasiskola üzemeltetését, felügyelve a napi munkát is.
Nemzetközi versenyek - Kaposvár ismertté válik a lovasvilágban
Az első nagyszabású díjlovagló edzőtábort az első „igazán fejlődni akaró” Országos Bajnokság követte 1984 júliusában. Ez évben először egy fordulós, először választják szét a felnőtt és fiatal lovasokat az Ifjúsági Országos Bajnokság kiírásával. A rendezvény nemzetközi jellegű volt, osztrák lovasok részvételével zajlott.
A versenyt komoly beruházás előzte meg a Főiskola és a Lovasiskola részéről: díjlovagló versenynégyszög épült a vásártéren, megfelelő zsűripáholyokkal együtt. Balázs József versenytitkár az adminisztrációt az általa tervezett formanyomtatványokon színvonalasan oldotta meg. A verseny minőségét fémjelzi az MLSZ meghívására két FEI bíró, Kurt Albrecht (Ausztria) és Erich Heinrich (NDK) delegálása. Dr. Mándi Barnabás elismerően nyilatkozott a Somogyi Néplapnak a verseny tapasztalatairól: „ A rendezés kifogástalan, a Mezőgazdasági Főiskola igen nagy erőfeszítéseket tett azért, hogy a verseny magas színvonalát biztosítsa. Ez az ország egyetlen olyan díjlovagló pályája, amely megfelel a nemzetközi követelményeknek.
Az új díjlovagló versenynégyszög és melegítő a vásártéren
Ez a sikeres lebonyolítás tette lehetővé, s adott újabb lökést az 1985. évi első igazi nemzetközi verseny megszervezéséhez. A tavasz folyamán újabb beruházásként megépült egy melegítőnégyszög is, valamint a versenytitkárság számára egy fedett pavilon. Ezzel egyidőben az Országos Díjugrató Bajnokság előkészítéseképpen az ugrópálya talaját tőzeg bekeverésével javították, a belső sövényt eltávolították. Új zsűritorony készült, valamint a hangosítás a szabad téren is stabil módon megvalósult. Új akadályok tették szebbé a látványt.
Az 1985-ös első OB CDA verseny fő támogatója a kitűnően csengő BB márkanevet viselő Balatonboglári Mezőgazdasági Kombinát. Mellette mezőgazdasági nagyüzemek, vállalatok (Szikrai ÁG, SOMBER, MAHART Balaton, KAHYB, stb.) is jelentős anyagi támogatással segítették elő a rendezvényt (összesen 130 ezer Forinttal). Három kitűnő külföldi bíró személye biztosította a szakmai színvonalat (Korényi, Albrecht, Malanotti).
Az 1985-ös Díjlovagló OB bírói kara
Ezen a versenyen alkalmazták először a számítástechnikát. A versenykövető és elemző programot Dr. Hafner József rendszerszervező ( a Lovasakadémia későbbi igazgatója) és Farkas Mária programozó dolgozta ki. A közönség informálását a műsorfüzet kiadása vezette be. A verseny alatt három módon is tájékoztatták a közönséget: a bemondó hangosbeszélőn, az indulók közötti szünetekben folyamatosan közölte az egyes versenyzők részletes eredményeit, amelyet egy eredménytáblán ki is függesztettek. Ezenkívül a számítógéppel összekapcsolt nagyképernyős TV-n a verseny állása, egyéb információk is olvashatók voltak.
Már számítógépekkel dolgozik a versenyiroda!
A versenyt megelőzően és követően sajtótájékoztató volt, az MTV 3-4 perces híradást adott le főműsoridőben. A külföldi szaksajtóban elismerő cikkek jelentek meg. 1986-87-ben folytatódott a sikeres versenyrendezői munka Kaposváron. Évről-évre több ország lovasai kapcsolódtak be a BB Kupa nemzetközi díjlovagló versenybe, 1986-ban először részt vesz az NSZK csapata is.
A CDA-k sikeres és nemzetközi visszhangú lebonyolítása tette lehetővé, hogy Kaposvár is bekapcsolódjon az akkoriban még a Nashua által szponzorált díjlovagló Világkupa sorozatba, a keleti liga egyik rendező színhelyeként. 1988. augusztus 26-28. között került sor a Nashua Dressage World Cup első kaposvári fordulójára. A versenyrendezéshez negyven hazai cég nyújtott támogatást. Legjelentősebb: Délviép, BB, Kereskedelmi és Hitelbank, Somogyker, KSZKV, INKÖZ, Kaposvill, stb. Így sikerült az új díjlovagló négyszöget – az ugrópálya erre kijelölt részében – megépíteni.
Az új díjlovagló négyszög a füves pályán belül
Hordozható szerkezetű tribünöket állítottak fel a közönség számára (600 férőhely) és a hangosítás korszerűsítése sem maradt el, ez biztosította a kűrök magas színvonalú előadását. Hat ország lovasai léptek pályára a Világkupán, köztük Holger Münstermann Flair nevű lovával (NSZK), aki a díjlovas sportban az élmezőnybe számított – s biztosan nyerte a kaposvári versenyt is. A szünetekben csikósbemutatók, lovastorna tették színesebbé a műsort.
(Forrás: Kemény Zsuzsanna - A Lovasakadémia első 25 éve, szakdolgozat)
Megindul az őrségváltás
A sportlótenyésztés-lovasoktatás képzésben foglalkoztatott idős szakoktatók mellé indokolttá vált fiatal szakemberek beállítása, hogy a munkakör átadásakor az oktató-nevelő munkában zavar ne keletkezzen. A fentiek értelmében Dr. Sziklay Iván Kövy Andrást 1975. július 1-től kezdődően segédedzőként alkalmazásba vette. Szeptember 1-től Hermann Lajos istállóvezetőként áll munkába. 1977. július közepén került sor az OB újbóli megrendezésére. 18 egyesület 92 versenyzőjét és 139 lovát fogadta a lovasiskola. A hazai lovasok méltó módon versenyeztek. Sziklay Tamás díjugratásban és díjlovaglásban is helyezéseket ért el. Kövy András a Szent György díjban III. lett Csabával. A verseny érdekessége, hogy a szép, színvonalas lovaglásokat a hangosbemondón keresztül kommentálták a nézők figyelemfelkeltése érdekében.
Nehézségek-alternatív megoldások
A magyar lovasélet és konkrétan a Kaposvári Mezőgazdasági Főiskola lovasiskola is pénzügyi nehézségekkel küzdött ebben az időszakban. Dr. Sziklay Iván irányítása és ötletei alapján a lovarda a gazdasági helyzet javítása érdekében idegenforgalmi tevékenységbe kezdett az IBUSZ-szal karöltve. Érdekes, színvonalas lovasbemutatót állított össze. A vendégeket cigányzenekar fogadta.
A műsor első száma különböző fajtájú és küllemű lovak felvezetése és bemutatása volt. Ezután voltige, díjugrató és díjlovas bemutatóra került sor, végül a látogatókat vendégül látták a pályánál. Az IBUSZ-szal való együttműködés keretében túralovaglásokat és Hubertus-lovaglásokat is szerveztek. Erdei lovas út és a Deseda parton lovaspihenő kialakítására került sor. Ezekhez a kirándulásokhoz sok kedves emlék fűzi a résztvevőket ma is.
A lovasiskola fenntartása és a versenyzési lehetőségek biztosítása érdekében a lovasok és edzők is erőfeszítéseket tettek. A belovaglásra átadott csikókból egy-két év alatt sportlovakat neveltek, melynek eladásából jelentős bevételre tettek szert.
A lovarda, mint a Mezőgazdasági Főiskola irányítása alá tartozó intézet, minden évben biztosította a sárgulási felvonulás látványosságát fogatok és hátaslovak előállításával. Kaposvár város szabadtéri rendezvényein (pl. farsangi felvonulás) is aktív részt vállal.
Sárgulási felvonulás Kaposvár városban
Említésre méltó, hogy a tanügyi épület mögötti területen sokáig – a 80-as évek végéig kutyakiképző iskola működött. A lovaspályán rendszeresen országos kutyakiállítást is rendeztek, ami nagy nézőközönséget csalt a toponári pályára – azzal is növelve a lovasiskola reklámját.
Az edzőképzés átszervezése (1977-1984)
1977-től – a bentlakásos rendszerű edzőképzés abbamaradásával – új utakat kellett találni a lovasiskola vezetésének a funkció betöltésére, a lovarda létének – mint oktatási intézménynek – igazolására. Dr. Sziklay Iván ötlete, a fakultációs módszer - a nappali tagozatú főiskolás hallgatók számára - egészen sokáig működőképes volt. Továbbá az OTSH és TF támogatásával 1977 őszétől már ebben a rendszerben került sora az edzőjelöltek oktatására. E szerint az első éves főiskolások számára biztosítják a lovaglás lehetőségét, elsajátíthatják a lovaglás alapjait. Másodikban, akik tehetséget mutatnak és vállalják, bekapcsolódhatnak a szakosztályi munkába is, ahol már magasabb szintű képzést kapnak. Harmadik évben az edzőképzés hallgatóknak kötelező a mindennapos rendszeres részvétel az edzéseken – számukra külön iskolakeret biztosítja a lovakat, melyeket ebben az időszakban főleg az apajpusztai cserékkel, vásárlásokkal oldottak meg. Az edzéseket ebben az időben Hámory Csaba és Kövy András vezetésével bonyolították le. A szakmai előadásokat Dr. Sziklay, Kövy András és Hámory Csaba tartották. A zierovi kapcsolat révén Flande professzor előadásai emelték az oktatás színvonalát. A tanterv 3 hetes kötelező nyári külföldi gyakorlatot írt elő Zierovban.
Párhuzamosan és az igények kielégítésére levelező segédedzői és levelező középfokú edzői tanfolyamokat is indítottak.
A Zierovi kapcsolat
1977-78-tól az NDK-ban lévő hasonló intézmény, a zierovi Agrármérnöki Főiskolával felvett kapcsolat révén nőtt a lehetőség újabb tanulmányutakra, cseregyakorlatok kiépítésére. A Gazdász SE lovasai és edzőképzős hallgatók 3 hetet tölthettek el a trakheneni főménesnél, ahol dolgoztak és a lovaglási lehetőség is adott volt. Megismerkedhettek az ottani ménesi munkával, a tenyésztői elgondolásokkal. A zierovi hallgatók is 3 hétre látogattak hozzánk, a lovardai munkán kívül méneslátogatásokat, kirándulásokat szerveztek számukra.
Erich Johannes Flade professzorral baráti kapcsolat alakult ki, hosszú évekig rendszeres vendég volt Kaposváron. A Pannon Egyetem 1994-ben díszdoktorává avatta. Az utolsó cseregyakorlatra 1989-ben került sor.
(Forrás: Kemény Zsuzsanna - A Lovasakadémia első 25 éve, szakdolgozat)
H | K | Sze | Cs | P | Szo | V |
---|---|---|---|---|---|---|
1
| ||||||
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
13
|
14
|
15
|
16
|
17
|
18
|
19
|
20
|
21
|
22
|
23
|
24
|
25
|
26
|
27
|
28
|
29
|
30
|
31
|
7400 Kaposvár, Guba Sándor u. 40. | Pf.: 16. | Tel.: 82/505-800, 82/505-900 | Fax: 82/505-896
A weboldalon cookie-kat használunk, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk.